Pravidelne Vás v týchto novinách informujeme, čo sa deje v KERICu, ako spolupracujeme s organizáciami a ľuďmi z celého sveta. Tentokrát sme sa rozhodli viac rozprávať o spolupráci v rámci nášho mesta. Už dlhodobo KERIC spolupracuje so základnými a strednými školami v Čadci a ďalších dedinách v okolí. Je viac cieľov tejto spolupráce. Pravidelná spolupráca so základnými školami Komeského, Rázusova, M.R, Štefánika, Korňa, Klokočov, Turzovka, Raková, Podvysoká, Skalité, Oščadnica a strednými – Gymnáziom a Obchodnou akadémiou spočíva v tom, že každá zo škôl spolupracuje pravidelne – raz za týždeň, s niektorým naším dobrovoľníkom cez anglický, nemecký, ruský alebo francúzsky jazyk.

Dobrovoľník prichádza raz za týždeň do školy, kde spolupracuje s učiteľmi počas hodín cudzieho jazyka. Cieľom je pridať na hodiny najmä konverzáciu v cudzom jazyku a motivovať študentov. Ďalším cieľom je naučiť deti a mladých ľudí, že svet je plný ľudí z iných krajín, ktorí vyzerajú inak, hovoria inak, majú inú kultúru a aj napriek tomu sa s nimi môžeme kamarátiť. Spolupráca chce veľké odhodlanie chcieť v rámci vzdelávania robiť veci inak, užitočne, moderne a najmä motivujúco. Je to veľké odhodlanie, každého riaditeľa školy a učiteľov, ktorí sa rozhodnú spolupracovať, robiť veci inak, možno komplikovanejšie, ale určite užitočne pre študentov. Za toto odhodlanie spolupracovať, by som touto cestou rada poďakovala všetkým, ktorí sú zapojení a vďaka ním táto spolupráca funguje. Možno, aby ste si vedeli predstaviť, ako takáto spolupráca prebieha, tu je jeden praktický príklad. Na Základnú školu Komenského každý piatok prichádza Andrea z Rakúska a Volker z Kene. Ráno ich cesta vedie priamo do kabinetu jazykárov, kde si učitelia nemčiny ujasnia s Andreou, na ktorú hodinu pôjde s ktorým učiteľom, aké aktivity má pripravené, ako budú na hodine spolupracovať. To isté urobí Volker s angličtinármi. Potom na jednotlivých hodinách sú spolu učiteľ a dobrovoľník a podľa dohody si rozdelia časti hodiny alebo ich vedú spoločne. Dôležité je, že všetko sa odohráva v nemčine či angličtine, naši dobrovoľníci prichádzajú s aktivitami s oblasti neformálneho vzdelávania a aplikujú ich v škole. Cez prestávku ich deti stretávajú na chodbách v škole, cez obed v jedálni. Potom sa stáva súčasťou čadčianskeho života, že bežne v meste, keď študent stretne dobrovoľníka na ulici, úplne automaticky zdraví v inom jazyku a niekde v pozadí vedomia, sa mu ukladá skúsenosť, že stretávať na ulici ľudí z inej krajiny je niečo bežné.

Aby sme túto interkultúrnu skúsenosť ešte viac umocnili, v minulom školskom roku sme začali organizovať na školách Deň D (deň s dobrovoľníkmi). Je to jeden špeciálny, vopred dohodnutý deň, kde sa ktorýkoľvek učiteľ na škole môže dohodnúť, že chce na svojej hodine spolupracovať s cudzincom – dobrovoľníkom. Potom si náš dobrovoľník pripraví na hodinu aktivity – môže to byť výtvarná výchova, geografia, história, telesná, občianska – proste ktorýkoľvek predmet. Počas Dňa D prichádza do školy sedem dobrovoľníkov, t.z že počas každej hodiny sú dobrovoľníci v siedmych rôznych triedach a v siedmych triedach sa učia deti napríklad geografiu v cudzom jazyku. V minulom školskom roku sa nám podarilo tento deň zorganizovať na základných školách v Čadci – Komenského, Rázusova a Žarec. Tento školský rok sa už Deň D uskutočnil na Rázusovej, Komenského a po prvýkrát v Oščadnici.

Sme veľmi radi, že sa nám darí slovo spolupráca aplikovať v medzinárodnom meradle, ale ešte viac sme vďační za spoluprácu medzi inštitúciami tu, doma, v Čadci, na Kysuciach.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: