Dobrovoľníctvo v zahraničí / lokálne

 Skoč na obsah: 

KERIC a dobrovoľníctvo sú veľmi úzko prepletené. Od začiatku našej činnosti sa venujeme najmä medzinárodnému dobrovoľníctvu, ktoré sa postupne vyvíja, podľa dostupných projektov, ktoré vedia dobrovoľnícke aktivity v zahraničí podporiť.

Je to unikátna možnosť ako zažiť odlišnú kultúru, získať pracovné skúsenosti z rôznych oblastí alebo byť súčasťou miestnej komunity. Človek sa naučí nový jazyk, získa si nových priateľov v zahraničí a spozná krajinu očami domácich. 

Na medzinárodnej úrovni

Európsky Zbor Solidarity

esc logo sk

Európsky Zbor Solidarity je nová iniciatíva Európskej únie, ktorá poskytuje mladým ľuďom príležitosť vykonávať dobrovoľnícku prácu alebo pracovať vo svojej vlastnej krajine či v zahraničí na projektoch, z ktorých majú prospech komunity a ľudia v celej Európe. 

Projekty sú určené mladým ľuďom od 18 do 30 rokov a nie sú kladené nijaké vstupné nároky, ako je vzdelanie alebo skúsenosti. Hlavným cieľom projektov je sebarozvoj počas projektu, získanie nových skúseností, vedomostí, vzťahov či získanie nezávislosti.

Projekty môžu byť krátkodobé od 2 týždňov do 2 mesiacov a dlhodobé od 2 do 12 mesiacov.

search for ESC opportunities screenshotMladý človek si môže po registrácii na stránke ESC 🔗  vyhľadať svoj projekt v databáze aktuálnych projektov a za podpory vysielajúcej organizácie sa o projekt uchádzať. Pri akceptovaní na projekt, mu s prípravou pomáha vysielajúca organizácia.

Po príchode na projekt má dobrovoľník svojeho mentora, učí sa s podporou hostiteľskej organizácie jazyk hostiteľskej krajiny a pomáha hostiteľskej organizácii s jej činnosťou.

Počas projektu sa na pozvanie Národnej agentúry hostiteľskej krajiny zúčastňuje on-arrival a mid-term tréningu.

Finančne je projekt podporený z grantu Európskej Únie a pokrýva náhradu cestovných nákladov, nákladov na ubytovanie, stravovanie, vreckové, kurz jazyka, vízové a všetky náklady spojené s realizáciou projektu.

Každý mladý človek môže byť dlhodobým ESC dobrovoľníkom iba raz v živote.

Pokiaľ je mladý človek s nedostatkom príležítostí a potrebuje extra podporu, aby sa mohol zúčastniť projektu, je možné žiadať o asistenta.

Dôležité je, aby sa projektu mohol zúčastniť každý, kto má záujem a motiváciu.

 

Aktuálne otvorené projekty našich partnerov

Krajina ▲▼Začiatok ▲▼Trvanie ▲▼ 

Gruzínsko - Tbilisi - 2 pozície 

2021/07 a 09/01

Krátky popis: jedna pozícia začína v júli a druhá v septembri

Deadline: čo najskôr

Téma: EU kooperácia, Neformálne vzdelávanie, Outdoorové aktivity, Ľudské práva, Udržateľný rozvoj

Viac info u nás na stránke

Brazília - Porto Alegre

2021/09/01

Deadline: čo najskôr

Téma: Migrácia, Ľudské práva, Rasizmus, Sociálne výzvy

Viac info na našej stránke

Honduras - Tegucigalpa

2021/09/01

Deadline: 30.júna

Téma: Marketing, Sociálne výzvy, Ľudské práva

Viac info na našej stránke.

Taliansko - Auser Molfetta ODV

2021/07/01

Deadline: čo najskôr

Téma: Práca so staršími ľuďmi

Infopack

Rakúsko - Göfis

2021/09/06

Deadline: čo najskôr

Téma: EKO a sociálna práca

Viac info v infopacku a na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Dánsko - 7 projektov

2021/08/01 a 2021/09/20

Deadline: čo najskôr

Téma: Vzdelanie, Starostlivosť, Enviroment, Práca so staršími ľudmi...

Viac info na našej stránke

Švajčiarsko - SENSORIUM - INTERAKTÍVNE MÚZEUM, WALKRINGEN

2021/08/01

Deadline: čo najskôr

Viac info na našej stránke

Slovínsko - zóna Škofja Loka, KIDS IN ACTION 8, 2 pozície (chalani)

2021/09/01

Deadline: čo najskôr

Viac info na našej stránke

Írsko - Belfast area, TCV

2021/07/15

Deadline: čo najskôr

Téma: environment

Viac info na našej stránke

Fínsko - 2 pozície

2021/08-09/15

Deadline: čo najskôr

Téma: Farma s rôznymi dielňami, ICYE office

Viac info na našej stránke

Rakúsko, Tyrol - 5 pozícii

2021/10

Deadline: 21. júna

Téma: Práca v mládežníckych centrách

Viac info na officiálnej stránke organizácie Pojat, ktorá projekty koordinuje.

*Dátum je vo formáte ROK/MESIAC/DEŇ.
*Tabuľka sa dá zoradiť podľa krajiny, začiatku alebo dĺžky projektu.
*Kliknutím na ponuku sa zobrazí viac info

 

V PRÍPADE ZÁUJMU ČI AKÉKOĽVEK OTÁZKY PÍŠTE NA Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

 

ICYE - International Cultural Youth Exchange

ICYE logoDobrovoľnícky program, ktorý nie je závislý na finančnej podpore Európskej Únie. Náklady spojené s účasťou na projekte si hradí účastník.

ICYE sieť organizácií vznikla po druhej svetovej vojne medzi Nemeckom a USA, ako prevencia voči ďalším konfliktom. Filozofia siete organizácií bola solidarita a medzinárodná spolupráca. Stratégia siete je mať v krajine jednu ICYE organizáciu, ktorá koordinuje hostiteľské projekty po celej krajine.

Projekt má silný vzdelávací rozmer, ktorý sa zabezpečuje sériou tréningov (pre-departure, on-arrival, mid-term, final, after), prepojenie s lokálnou komunitou (hostiteľská rodina, mentor, miestne hostiteľské organizácie), sociálny rozmer - väčšina projektov je v oblasti sociálnej práce, vzdelávania a ekológie.

Viac informácii o možných projektoch a krajinách sú na stránke https://www.icye.org/ 🔗

 

EU Aid Volunteers

euaid logo long

Tento program Európskej Únie fungoval v rokoch 2014 - 2020 a do roku 2022otvorené posledné výzvy 🔗 na účasť na týchto projektoch.

Ide o humanitárne projekty v krajinách mimo Európskej Únie.

Sú určené pre ľudí s profesionálnymi skúsenosťami v nejakom odbore. Cieľom je rozvoj hostiteľskej komunity.

Účastníci sa môžu zúčastniť od 2 mesiacov do 2 rokov.

Na tento typ projektu sa môžu zúčastňovať opakovane.

Hlásiť sa je možné z ktorejkoľvek krajiny v EÚ.

 (ak sa video nezobrazilo, otvorte si ho v Google Chrome)

Teraz sa pripravuje zmena a v období 2021 - 2027 tento typ projektov sa bude realizovať pod ESC HumanAid. Účastníci budú mať vekový limit od 18 do 35 rokov. Podrobnosti ešte nie sú k dispozícii v detailoch, ale predpokladáme, že v priebehu jarných mesiacov 2021 sa tieto detaily dozvieme.

Dobrovoľníkom sú preplácané nákladyna ubytovanie a cestovné, poistenie, priebežné vzdelávanie a vývoj, mesačný príspevok a príspevok na presídlenie a na pomoc s výdavkami na návrat domov.

 

Erasmus+

erasmusplus logo all en 300dpi

Program Erasmus+ 2021 – 2027 je ešte stále v procese tvorby. Zatiaľ sa nám podarilo zistiť, že sa bude sústreďovať na podporu menších organizácií, aby pracovali systematicky, dlhodobo, lokálne a dali priestor na plánovaný rozvoj práci s mládežou v regiónoch. Toto sa bude diať formou certifikácie. Organizácia si vypracuje projekt, v ktorom vysvetlí svoju víziu činnosti na najbližšie roky, a po schválení, si bude žiadať na túto činnosť financie a bude reportovať dosiahnutie predpokladaných cieľov. Proces by mal viesť k nižšej administratívnej záťaži organizácií.

Veľký dôraz sa v tomto období bude klásť na podporu projektov v oblasti športu.

Taktiež nový program reflektuje na pandemickú situáciu a dôraz je v zahrnutí aj virtuálnych aktivít.

Budeme pozorne sledovať tvorbu nového programu a ihneď, keď získame aktuálnejšie informácie, ich tu budeme publikovať

 

Príklady predošlých projektov

ESC projekt v krajine „ohňa a ľadu“ alebo „vikingských ság“? (Blogpost z dobrovoľníctva na Islande) 

blog marianka thumbnailKeď som dostala ponuku od KERIC-u napísať o mojej ESC skúsenosti na Islande, bola som vzrušená. Po zapnutí počítača som si uvedomila, že je to rozprávanie na hodiny a hodiny a vlastne ani neviem kde začať. Snáď tým ako sa to celé začalo.

 

Rozhovor o dobrovoľníctve, cestovaní a živote v Brazílii 

Tento krát veľmi špeciálny diel Svetom s dobrovoľníkmi, s ešte špeciálnejšími hosťami, Vlaďou Čabanovou, Katkou Valčekovou a Zdenkom Somorovským, našimi do Brazílie vyslanými dobrovoľníkmi z rokov 2007, 2008 a 2012.

 (ak sa video nezobrazilo, otvorte si ho v Google Chrome)

Aktuálne dobrovoľníctvo v Gruzínsku

Dobrovoľníctvo v Kostarike 

 (ak sa video nezobrazilo, otvorte si ho v Google Chrome)

Články o dobrovoľníctve nájdete na našej stránke v sekcii Blog - O dobrovoľníctve

 

Na lokálnej úrovni

Lokálne projekty a spolupráca

KERIC sa snaží spolupracovať s lokálnymi organizáciami a to najmä formou spolupráce cez našich medzinárodných dobrovoľníkov. Momentálne máme nadviazanú spoluprácu s týmito organizáciami:

Stružielka

Organizácia, ktorá organizujeme voľnočasové aktivity pre deti a mladých ľudí s mentálnym a telesným postihnutím. Činnosť spočíva v pravidelnej krúžkovej činnosti každý utorok, občasných návštev kultúrnych inštitúcií v regióne, výletov a pravidelného týždňového tábora. Pravidelne im v tejto činnosti pomáhajú dobrovoľníci v KERICu.

View the embedded image gallery online at:
https://www.keric.sk/sk/dobrovolnictvo#sigProId3acef31a6d

Diecézna Charita, Dom Charity sv. Gianny

charitaTáto organizácia poskytuje bývanie pre ženy bez domova a možnosť prenocovanie pre mužov bez domova, taktiež poskytuje teplé jedlo pre ľudí bez domova, hygianické zabezpečenie, zbiera šatstvo, voľnočasové aktivity a tiež podporuje ľudí v krízových situáciách. Naši dobrovoľníci zväčša pomáhajú pri voľnočasových aktivitách, vydávaní jedla a pri triedení šatstva.

Dom seniorov PARK

dom seniorov park 002Je inštitúcia, ktorá zabezpečuje ubytovanie, starostlivosť a voľnočasové aktivity pre seniorov. Spravidla tu pomáha jeden dobrovoľník v roku, ktorý sem prichádza pravidelne a spolupracuje najmä na voľnočasových aktivitách - rôzne dielničky, varenie, tanečný krúžok. Taktiež sa pravidelne zúčastňujeme spevýckej súťaže, ktorú oragnizujú domy seniorov pre svojich klientov a snažíme sa ich zoznámiť s kultúrou krajín našich dobrovoľníkov. Podobnú spoluprácu sme mali v minulosti aj s domami seniorov na Žarci a Horelici.

Športové kluby v Čadci

Pravidelnú spoluprácu máme s klubom atletiky, kde naši dobrovoľníci pomáhajú pri vedení tréningov. Taktiež sme v minulosti mali spoluprácu s šachovým klubom, futbalovým klubom, volejbalovým klubom a Žabkou.

workshop o inkluzii 2020Vždy uvítame pomoc počas našich lokálnych projektov, či to je čistenie okolia rieky Kysuce, pomoc na workshopoch, pomoc počas letných táborov či účasť na našich podujatiach

Chceš nám pomôcť s niektorou aktivitiou? Napíš nám na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

Mentor medzinárodného dobrovoľníka 

Môže to byť ktokoľvek, kto si chce zlepšiť komunikačné schopnosti v cudzom jazyku, rád pomáha, rád sa spoznáva s novými ľuďmi a chce sa stať súčasťou našej medzinárodnej komunity.

Ako byť dobrým mentorom sa naučíte počas prípravných stretnutí. Mal by to byť taký, kamarát v krajine. Keď ide von, zavolá z času na čas so sebou aj dobrovoľníka. Ukáže mu mesto, okolie, zoberie ho na výlet. Poradí a pomôže keď treba.

Je super byť mentorom, človek sa naučí veľa o zvykoch a krajine dobrovoľníka, no najmä si vytvorí neskutočne silné priateľstvo, ktoré trvá.

 

Hostiteľská rodina

KERIC, ako jedna z mála organizácií, poskytuje dobrovoľníkom ku svojej dobrovoľníckej službe aj hostiteľskú rodinu. Je to veľmi jednoduché, prvé momenty pre dobrovoľníka nie sú s nami s ľudmi z KERICu, ale s hostiteľskou rodinou. Tá ho počká na stanici a ubytuje ho na týždeň u seba doma. Mala by ho prijať ako svojho vlastného a ukázať mu ako žijú Slováci. Ani nemusíte vedieť príliš dobre po anglicky. V dnešnej dobe majú všetky smartphony prekladače a tatko má prekladač teba, mladší článok rodiny.

Je to jedinečná možnosť spoznať ľudí z iných krajín, rozhovoriť sa v cudzom jazyku a v neposlednom rade zoznámiť so Slovenskom cudzincov.

V prípade záujmu nám napíšte na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

  simca compressed

S hosťovaním sme začali v roku 2011, odvtedy sme u nás doma privítali už 8 dobrovoľníkov z rôznych kútov sveta. Každé nové stretnutie bolo pre nás výzvou. Zdokonaliť sa v angličtine, no spoznať nových ľudí a ich kultúru bol spočiatku náš hlavný dôvod. Neskôr, keď i naša dcéra začala cestovať po svete a bývala v rôznych hosťovských rodinách, sme boli radi, že i my môžeme poskytnúť dobrovoľníkom na Slovensku pocit zázemia a podať pomocnú ruku, keď potrebujú. Veľa ľudí chodí po dovolenkách a spoznáva krásy krajín, no možnosť spoznať skutočný život danej krajiny sa dá až vtedy, ak sa zapojíme do bežného chodu rodiny a spoznáme ju zvnútra. Každý rok sa stretávame i s inými dobrovoľníkmi a vznikajú medzi nami krásne priateľstvá. S mnohými sme v kontakte, i keď zo Slovenska odídu a na spoločné chvíle vždy radi spomíname. Ďakujeme Keric-u za priateľov po celom svete. Simona Melicherová

terka compressed

Ťažko sa mi po tomto roku nejakým spôsobom komentuje mentorstvo, ale ak by som to pár vetami mala zhrnúť, tak mentorovanie v Kericu je: "Spoznávanie sveta bez cestovania. Učenie bez školy. Informácie bez cenzúry. Rodina bez rovnakej DNA." Pretože človek sa, veľakrát až prekvapujúco, dozvie niečo o naozajstnom živote za hranicami a na to sú cestopisné dokumenty príliš krátke. Je to vec získavania si nadhľadu, pretože vplyvom nášho okolia sme často naočkovaný bludmi o cudzincoch. A keď ich reálne spoznáme zistíme, že napriek tomu, že majú iné zvyky, návyky, tradície, či kultúru, sú rovnakí ako my - ľudia s emóciami, snami a túžbami. Tereza Kubašková

 

arrow up

Mimoeurópske ponuky dobrovoľníctvaChceš byť dobrovoľník? Európa je ti malá? Kukni na tieto 4 pozície ktoré sme pre teba vybrali mimo EÚ.

Georgia ESC instaDobrovoľníctvo v Gruzínsku so začiatkom v júli a v septembri na 10 mesiacov, deadline na prihlášku: čo najskôr

esc Finland

2 pozície vo Fínsku s deadlinom na prihlášky 24. mája 2021.:

    1. Komunita Tapola Camphill Village na 12 mesiacov, začiatok 9.8.2021

    2. Maailmanvaihto - ICYE Fínsko na 12 mesiacov, začiatok 6.9.2021 

 

tcv escTCV - The Conservation Volunteers
10-12 mesačný environmentálny projekt v Severnom Írsku so začiatkom 15. júla a deadlinom na prihlášku 15. mája. 

slovenia escKIDS IN ACTION 8, Slovenia, Škofja Loka area, 2 pozície (chalani)
Trvanie: 12 mesiacov
Dátum začiatku: 1. septembra2021
Deadline: 15. mája

sweizSENSORIUM - INTERAKTÍVNE MÚZEUM, WALKRINGEN - ŠVAJČIARSKO
Trvanie: 12 mesiacov
Dátum začiatku: 1. augusta 2021
Deadline: Čo najskôr

dansko 19 projektov insta 1Posledné projekty v Dánsku. Deadline na prihlášky je 9. máj. 

austria thumbnailNová ponuka dobrovoľníctva v Rakúsku na tému EKO a sociálnej práce.
Projekt je na 12 mesiacov a začíná 6. septembra.
Deadline: 11. apríla.
Všetko info nájdete v Infopacku
Prihlášky posielajte na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.