Dobrovoľníctvo v zahraničí

keric workshop

 Skoč na obsah: 

KERIC a dobrovoľníctvo sú veľmi úzko prepletené. Od začiatku našej činnosti sa venujeme najmä medzinárodnému dobrovoľníctvu, ktoré sa postupne vyvíja, podľa dostupných projektov, ktoré vedia dobrovoľnícke aktivity v zahraničí podporiť.

Je to unikátna možnosť ako zažiť odlišnú kultúru, získať pracovné skúsenosti z rôznych oblastí alebo byť súčasťou miestnej komunity. Človek sa naučí nový jazyk, získa si nových priateľov v zahraničí a spozná krajinu očami domácich. 

 

Európsky Zbor Solidarity

esc logo sk

Európsky Zbor Solidarity je nová iniciatíva Európskej únie, ktorá poskytuje mladým ľuďom príležitosť vykonávať dobrovoľnícku prácu alebo pracovať vo svojej vlastnej krajine či v zahraničí na projektoch, z ktorých majú prospech komunity a ľudia v celej Európe. 

Projekty sú určené mladým ľuďom od 18 do 30 rokov a nie sú kladené nijaké vstupné nároky, ako je vzdelanie alebo skúsenosti. Hlavným cieľom projektov je sebarozvoj počas projektu, získanie nových skúseností, vedomostí, vzťahov či získanie nezávislosti.

Projekty môžu byť krátkodobé od 2 týždňov do 2 mesiacov a dlhodobé od 2 do 12 mesiacov.

search for ESC opportunities screenshotMladý človek si môže po registrácii na stránke ESC 🔗  vyhľadať svoj projekt v databáze aktuálnych projektov a za podpory vysielajúcej organizácie sa o projekt uchádzať. Pri akceptovaní na projekt, mu s prípravou pomáha vysielajúca organizácia.

Po príchode na projekt má dobrovoľník svojeho mentora, učí sa s podporou hostiteľskej organizácie jazyk hostiteľskej krajiny a pomáha hostiteľskej organizácii s jej činnosťou.

Počas projektu sa na pozvanie Národnej agentúry hostiteľskej krajiny zúčastňuje on-arrival a mid-term tréningu.

Finančne je projekt podporený z grantu Európskej Únie a pokrýva náhradu cestovných nákladov, nákladov na ubytovanie, stravovanie, vreckové, kurz jazyka, vízové a všetky náklady spojené s realizáciou projektu.

Každý mladý človek môže byť dlhodobým ESC dobrovoľníkom iba raz v živote.

Pokiaľ je mladý človek s nedostatkom príležítostí a potrebuje extra podporu, aby sa mohol zúčastniť projektu, je možné žiadať o asistenta.

Dôležité je, aby sa projektu mohol zúčastniť každý, kto má záujem a motiváciu.

Infostretko o dobrovoľníctve insta Facebook Event Cover

Naše každomesačné Infostretko o dobrovoľníctve sa bude tentokrát konať v stredu 📆 20.septembra prostredníctvom ZOOMu. V prihláške si môžeš vybrať vhodný čas kedy. 

 

❗️Odkaz na ZOOM call ti príde na mail hodinu pred začiatkom udalosti. Je nutné vyplniť google form prihlášku.

 

ℹ️ Dozvieš sa všetko o aktuálnych dobrovoľníckych pozíciách v zahraničí v rámci programov 🇪🇺 Európsky Zbor Solidarity a 🇪🇺 HumAid Volunteering, aký je postup v rámci vysielania dobrovoľníka, čo zabezpečuje vysielajúca a hostiteľská organizácia a zodpovieme všetky vaše otázky.

 

🙋Soňa a 🙋‍♂️Šimon z KERICu 💚

Aktuálne otvorené projekty našich partnerov

Odkaz na Google sheet kde projekty môžeš fitrovať. 

Príklady predošlých projektov

Projekty vyslaných dobrovoľníkov si môžete pozrieť

    na našom Youtube v sérii Be a Volunteer a 

    na Faceboooku v sérii Svetom s dobrovoľníkmi a

    prečítať si o dobrovoľníckych skúsenostiach v článkoch na našom webe v sekcii Blog / O dobrovoľníctve

ESC projekt v krajine „ohňa a ľadu“ alebo „vikingských ság“? (Blogpost z dobrovoľníctva na Islande) 

blog marianka thumbnailKeď som dostala ponuku od KERIC-u napísať o mojej ESC skúsenosti na Islande, bola som vzrušená. Po zapnutí počítača som si uvedomila, že je to rozprávanie na hodiny a hodiny a vlastne ani neviem kde začať. Snáď tým ako sa to celé začalo.

"Baskicko je natoľko autentické, že sa dá pokojne nazvať exotikou" - Luckin projekt v Bilbao 

blog lucka thumbnail

Lucka bola na projekte 8 mesiacov a v tomto článku sa dočítaš aj:
-> prečo si zamilovala Baskicko
-> ako fungujú centrá voľného času v Bilbao
-> dostaneš tipy na cestovanie na severe Španielska 
-> a dozvieš sa čo jej dalo dobrovoľníctvo

 

EU Aid Volunteers

euaid logo long

Tento program Európskej Únie fungoval v rokoch 2014 - 2020 a do roku 2022otvorené posledné výzvy 🔗 na účasť na týchto projektoch.

Ide o humanitárne projekty v krajinách mimo Európskej Únie.

Sú určené pre ľudí s profesionálnymi skúsenosťami v nejakom odbore. Cieľom je rozvoj hostiteľskej komunity.

Účastníci sa môžu zúčastniť od 2 mesiacov do 2 rokov.

Na tento typ projektu sa môžu zúčastňovať opakovane.

Hlásiť sa je možné z ktorejkoľvek krajiny v EÚ.

 (ak sa video nezobrazilo, otvorte si ho v Google Chrome)

Teraz sa pripravuje zmena a v období 2021 - 2027 tento typ projektov sa bude realizovať pod ESC HumanAid. Účastníci budú mať vekový limit od 18 do 35 rokov. Podrobnosti ešte nie sú k dispozícii v detailoch, ale predpokladáme, že v priebehu jarných mesiacov 2021 sa tieto detaily dozvieme.

Dobrovoľníkom sú preplácané nákladyna ubytovanie a cestovné, poistenie, priebežné vzdelávanie a vývoj, mesačný príspevok a príspevok na presídlenie a na pomoc s výdavkami na návrat domov.

 

Erasmus+

erasmusplus logo all en 300dpi

Program Erasmus+ 2021 – 2027 je ešte stále v procese tvorby. Zatiaľ sa nám podarilo zistiť, že sa bude sústreďovať na podporu menších organizácií, aby pracovali systematicky, dlhodobo, lokálne a dali priestor na plánovaný rozvoj práci s mládežou v regiónoch. Toto sa bude diať formou certifikácie. Organizácia si vypracuje projekt, v ktorom vysvetlí svoju víziu činnosti na najbližšie roky, a po schválení, si bude žiadať na túto činnosť financie a bude reportovať dosiahnutie predpokladaných cieľov. Proces by mal viesť k nižšej administratívnej záťaži organizácií.

Veľký dôraz sa v tomto období bude klásť na podporu projektov v oblasti športu.

Taktiež nový program reflektuje na pandemickú situáciu a dôraz je v zahrnutí aj virtuálnych aktivít.

Budeme pozorne sledovať tvorbu nového programu a ihneď, keď získame aktuálnejšie informácie, ich tu budeme publikovať

link  instytut innowacij  tips  jacao  euroschola  future kulture  be professional  jestem  mision  lancaster  filox  icye germany  y  deineta  retc china  inco  csds  seeds  kysd  instytut innowacij  cedet  subir al sur  icye  fusion ckh  guilford

arrow up

ponuka Francuzsko AlenconVyuži príležitosť a zapoj sa do dobrovoľníckeho projektu v sociálnom centre vo Francúzsku. Máš možnosť realizovať svoje nápady a informovať mladých o medzinárodnej mobilite.

Rakúsko Tirolsko Pojat 4 mládežnícke centráPreposielam dobrovoľnícku ponuku v 4 mládežníckych centrách v Tirolsku. Momentálne hľadajú ešte 3 dobrovoľníkov.

tirol infoeck 2023 web thumbInfoeck práve otvoril nové výzvy na dlhodobé dobrovoľnícke projekty ESC v Tirolsku, Rakúsko 2023/24 (od septembra 2023) 🥳
 
Hľadájú dobrovoľníkov do 7 zaujímavých organizácií.

ponuka dobrovolnictva taliansko aha nettuno instaHľadáš dobrodružstvo, príležitosť zmeniť svet k lepšiemu a príležitosť získať cenné zručnosti a skúsenosti? Máme pre teba vzrušujúce správy! V súčasnosti máme dve voľné dobrovoľnícke pozície v Taliansku prostredníctvom Európskeho zboru solidarity.

ponuka dobrovolnictva rakusko insta 3 in 1 part 1Mládežnícka kaviareň, inkluzívna farma či knižnica v oblasti Voralberg čakajú na tvoju prihlášku. 

Mládežnícka info centrum ponuka dobrovolnictva rakusko web thumb, kultúrne centrum, mládežnícke centrum v oblasti Voralberg čakajú na tvoju prihlášku. 

ponuka dobrovolnictva rakusko web thumbDiecézna Charita, Dom sociálnych služieb a mládežnícka organizácia InCo majú otvorené pozície pre európskych dobrovoľníkov. Prečítaj si o projektoch a zapoj sa do mobility Európskeho Zboru Solidarity. 

ponuka dobrovolnictva ICJA web thumbKancelária ICJA sa nachádza v štvrti Friedrichshain-Kreuzberg vo východnej centrálnej časti Berlína.

5 projektov v Molfette Taliansko webZaži pravú taliansku kultúru bez známych stereotypov. Máme pre teba 6 projektov v krásnej starovekej Molfette, Taliansko.

photos of the organization thumbTrvanie: 6 mesiacov; Začiatok1. marec/15. október; Uzávierka: 13. november; Téma: Zdravý životný štýl, inklúzia, práca s mládežou, organizovanie podujatí, marketing