globers handbook thumb webProject about social emotional learning and global citizenship.

io2 thumb

This guide focuses on the preparatory phase of the mobility and it will be a user-friendly and adaptable tool for professionals in the vocational education and training field (VET), that will increase the access and knowledge to existing tools for online training.

epassport io1 thumb sk

The first output of the ePassport project is ready for download. Here you go.

 

 

standing against racism thumbnailThis handbook provides concepts and methods for staff to use in youth and voluntary service organizations. These activities provide a forum in which to identify and challenging racist attitudes and their harmful effects.

Sprístupňujeme naše logo na stiahnutie, pokiaľ vytváraš akýkoľvek propagačný materiál a potrebuješ naše logo. Môžeš si vybrať aj inverzné zobrazanie

keric 300 DPikeric INVERT 300 DPi

kvizPokiaľ chceš prezentovať Slovensko trochu inak a svojich zahraničných priateľov aj trochu vzdelať o našej krajine, tak sme vám na pomoc pripravili kvíz. Je vytvorený interaktívne, tak ak ho chceš využiť aj tak, tak nám napíš a pošleme ti ho vo forme powerpointovej prezentácie.

 

kericprezentaciaPokiaľ ste v zahraničí alebo máte stretnutie so zahraničnými partnermi a chcete im porozprávať o KERICu, môžete použiť aj túto prezentáciu. Je aktuálna ku 4. 2. 2014.

 

During the project STEPS TOWARDS CHANGE - NEXT STEP, supported by the Youth in Action Project, running from 1 September 2012 until 3 August 2013, we had a great opportunity to visit new host organisations all over the world.