cudzinci o cudzom thumbnailV rámci projektu Cudzinci o cudzom sme usporiadali 5 workshopov,  27.1.2020 – 11 účastníkov, 29.1.2020 – 16 účastníkov, 5.2.2020 – 12 účastníkov, 11.2.2020 – 26 účastníkov, 18.2.2020 – 28 účastníkov, každý pre mladých ľudí vo veku 14 – 16 rokov. Téma workshopov bola rasizmus, xenofóbia a ľudské práva.

Workshop trval 4 hodiny. Workhopov sa zúčastnili celé triedy (bolo dôležité, aby nebol robený výber) z lokálnych základných a stredných škôl. Workshopy boli vedené medzinárodnými dobrovoľníkmi z KERICu- konkrétne Jorge Mancero z Ekvádoru, Paul Linzbauer z Rakúska, Anya Rands-Trevor z Anglicka, Suna Uzun z Turecka, Mai Le z Vietnamu a Thibault Lefevre z Francúzka. Všetci dobrovoľníci si najskôr zúčastnili workshopu ako účastníci, potom absolvovali tréning metodiky neformálneho učenia, čo im pomohlo lepšie informovať o danej téme a vytvoriť aktivity a atmosféru v skupine.

Cudzinci o cudzom 2

(Workshopy v KERICu 2)

Po týchto workshopoch mali účastníci možnosť prihlásiť sa na víkendové vzdelávanie, ktoré trvali od piatku do nedeľe. Prvá výkendovka sa konala 29.2-1.3.2020 v Ski apartmánoch v Makove. Fasilitátormi programu boli Paul Linzbauer z Rakúska, Suna Uzun z Turecka a Lenka Petríková zo Slovenska. Nápady na aktivity boli čiastočne čerpané z hanbooku  o Antirasizme, ktorý KERIC pomáhal vytvoriť počas projektu STAR E podporeného programom ERASMUS+. Všetky aktivity boli neformálneho rázu navrhnuté na prácu v skupine, otvorenie témy xenofóbie, rasizmu, stereotypov ale aj rešpektu, doležitosti kritického myslenia a empatie voči ostatným.

Snažili sme sa „netlačiť na pílu“, ale skôr nechať priestor účastníkom na sebavyjadrenie a vyjadrenie ich názorov. Veľmi efektívnymi sa stali simulačné aktivity, kde mali študenti možnosť sa vcítiť do situácie niekoho iného a reflektovať. Zaujímavým detailom víkendu boli voľby do parlamentu, ktoré sa konali v sobotu a začlenili sme ich do diskusie o kritickom myslení. Nenavádzali sme na voľbu konkétnych strán, skôr sme sa zamerali na témy, ktorými sa strany zaoberali pri predvolebnej kampani a snažili sme sa overiť pravosť informácií, ktoré šírili. Víkendovku účastníci aj fasilitátori ohodnotili kladne a veľakrát sa spomínalo – vytvorenie bezpečného prostredia a nečakané témy a aktivity, ktoré pred tým nepoznali. Pri záverečnej diskusii si každý účastník vybral aktivitu, ktorú zažil a bude prezentovať svojmu okoliu.

Cudzinci o cudzom 3

(Víkendovka Makov)

Druhá víkendovka sa mala konať najsôr v marci, potom v júni, ale musela sa posunúť kvôli Covid 19 na 5-7.8.2020. „Víkendovky“ sa zúčastnil mix starších a nových účastníkov. Akcia sa konala v penzióne Gájuz v Oščadnici. Keďže sme mali veľa nových účastníkov a pre veľa z nich to bola prvá príležitosť byť s kamarátmi a zažiť niečo pozitívne od začiatku pandémie, museli sme program jemne upraviť a zamerať sa nielen na antirasizmus, rešpekt a inklúziu ale pridať aktivity na zlepšenie komunikácie, či tvorby tímu. Fasilitátormi akcie boli Thibault Lefevre z Francúzka, Jorge Mancero z Ekvádoru, Paul Linzbauer z Rakúska a Lenka Petríková zo Slovenska. Cieľom akcie bolo vytvorenie príjemnej a bezpečnej atmosféry, v ktorej sa účastníci nebudú báť vyjadriť svoje názory, oboznámenie s témou, ktorej sa väčšina z nich nikdy nevenovala, simulačné aktivity, ktoré im pomožu si lepšie predstaviť realitu iných a motivovať ich, aby sa viac zaujímali a svet okolo seba a snažili sa byť jeho aktívnou súčasťou.

Cudzinci o cudzom 4

(Víkendovka Oščadnica 1)

Aktivity, ktoré sme použili boli kombináciou nami vytvorených  a nami zažitých metód. Najviac hrdí boli fasilitátori na aktivitu nazvanú „Get in“, ktorú sami vytvorili a bola to simulačná aktivita na imigráciu. Deti hodnotili akciu veľmi pozitívne, veľa z nich povedalo, že to bola prvá príležitosť v ich živote sa zamyslieť nad témou anti-rasizmu a inklúzie, pre iné boli doležitejšie team buildingové aktivity. Všetci účastníci chcú byť informovaní o budúcich vzdelávacích akciách. Vedúci hodnotili akciu ako super zakončenie projektov, aktivity naplnili ciele a s účastníkmi vytvorili výbornú skupinu. Boli radi ako deti reagovali na aktivity a diskutovali, ale najdôležitejšie bolo byť svedkami ako sa správali medzi sebou a k svojmu okoliu. Tu sme zhodnotili, že sme boli veľmi šťastní a vďační vidieť ako pekne a slušne sa ku sebe správajú a že s nich rastú dobrí ľudia. To bol pre nás ako vedúcich najdôležitejší dojem z celého projektu.

Cudzinci o cudzom 5

(Víkendovka Oščadnica 2)

S podobnými akciami budeme isto pokračovať. Mali sme pozitívny ohlas od účastníkov, ich rodičov, majiteľov ubytovaní, kde sme ostali a ich zamestnancov, ktorí chceli vedieť čo robíme a aké témy rozoberáme, učiteľov, ktorí nám chcú poslať viac svojich žiakov. Je to pre nich nie len príležitosť rozprávať po anglicky ale naučiť sa niečo nové a spoznať zaujímavých ľudí, kamarátov účastníkov, ktorí o aktivitách počuli a tiež by sa chceli zúčastniť a nakoniec našich madzinárodných dobrovoľníkov, ktorí mali možnosť lepšie spoznať lokálnu komunitu a stať sa jej súčasťou a byť perfektným príkladom antirasizmu, rešpektu a inklúzie.

Názov projektu: Cudzinci o cudzom

Kontaktná osoba: Miriam Petríková

Výška finančnej podpory: 1750 € podporené Nadáciou O2.

Meno a kontakt na osobu, ktorá je zodpovedná za záverečnú správu: Miriam Petríková, +421908913995, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: