eupen belgicko thumb

Ahojte! Volám sa Lila  a momentálne už mesiac pôsobím ako dobrovoľníčka v rámci programu Globers v malom mestečku Eupen, na východe Belgicka. Môj projekt prebieha v azylovom centre Červeného Kríža.

Sú v ňom umiestňované osoby, ktoré v Belgicku požiadali o azyl a čakajú na rozhodnutie o tom, či im bude pridelená určitá forma medzinárodnej ochrany. V centre žije približne 100 osôb, od malých detí so svojimi rodičmi, prípadne iba matkami, cez maloleté osoby bez sprievodu (vo veku tínedžerov), po slobodných dospelých mužov.


Nebudem klamať, prvé dva týždne môjho dobrovoľníctva boli náročné; neznáme mesto, iná kultúra, nové pracovné prostredie, nadväzovanie nových kontaktov, slabá znalosť miestneho jazyka, a to všetko skomplikované vrcholiacou vlnou omikronu... Avšak, presuňme sa radšej neskôr na časovej osi, pretože všetky tieto pocity úzkosti z nového sa rýchlo vytratili a dostavilo sa nadšenie! 😊

eupen belgicko pohlad z okna(Eupen, pohľad z mojej izby)

Naučila som sa tu ceniť si aj ten najmenší náznak slnečného počasia, pretože väčšina dní je sivá a upršaná. Dá sa nato ale zvyknúť. Mesto Eupen je malé, avšak možností na trávenie voľného času je tu aj napriek tomu veľa. Najviac by som vyzdvihla blízkosť k prírode, kde sa dá prechádzať alebo bicyklovať. Okrem toho je tu niekoľko útulných pekární (niečo ako naše kaviarne) a v regáloch supermarketov na Vás číha tá najlepšia čokoláda na svete! Za krátky čas jazdy vlakom/autobusom sa dá ľahko dostať aj do väčších miest, ako Liége, Maastricht v Holandsku alebo Aachen v Nemecku.

eupen belgicko uvitacia vecera

(Eupen, uvítacia večera)

Čo sa týka práce v azylovom centre, nemohla som si vybrať lepšie. Je to veľmi živé prostredie, kde si človek musí zvyknúť na takmer neustály hluk, chaos a občas aj konfliktné situácie. Avšak zároveň je to obohacujúce miesto, kde človek spozná úžasné osoby z celého sveta a zažije veľké množstvo úsmevných a pri srdci hrejúcich momentov. Nikdy ma neprestane nadchýnať spôsob, akým obyvatelia tohto centra dokážu spolupracovať a pomáhať si nezávisle od toho, odkiaľ pochádzajú. Sú jedna veľká komunita.

eupen belgicko wafla(Typická waffla so škoricou z mesta Liege)

Hlavnou náplňou mojej práce je vykonávať základné úlohy pri správe centra, ako je prevádzkovanie recepcie, kde si obyvatelia centra chodia napríklad pre svoju poštu alebo si dohadujú stretnutia s viac špecifikovanými oddeleniami. Okrem toho mám ako dobrovoľníčka priestor organizovať aj aktivity k tráveniu voľného času obyvateľov centra. Niekedy je pomocou aj obyčajný rozhovor alebo čas strávený hraním hier. Žiadny deň tu nie je rovnaký. Každý deň mi prináša nové skúsenosti a výzvy, a to je to, čo ma na tomto projekte baví. Dáva mi obrovský priestor k sebarealizácii a sebarozvoju a zároveň mi prináša pocit užitočnosti pre spoločnosť. Navyše mám neskutočné šťastie na najlepších kolegov, ktorí sú vždy ochotní mi pomôcť. Cítim sa ako plnohodnotná súčasť tímu.

(Eupen, recepcia azylového domu; Víkendová bicyklovačka v okolí vodnej nádrže Eupen)

Celkovo zatiaľ túto skúsenosť hodnotím mimoriadne pozitívne a dobrovoľníctvo mi svojím zameraním presne sadlo. Mesto a prostredie som si tiež obľúbila. Takisto mám vďaka tomuto projektu jedinečnú možnosť rozvíjať svoje jazykové schopnosti. V tejto oblasti sa hovorí po francúzsky a po nemecky, takže je to tak trochu dva v jednom. Som vďačná  za to, že cez projekty, ako je tento, mám ako mladý človek, už niekoľko rokov v „dospeláckom“ pracovnom kolobehu, možnosť sa z neho vychýliť a zažiť jedno veľké dobrodružstvo.

Pozdravujem,
Lila Uhrinová

IG: @lila.uhrinova
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Lila portrait

Ak vás toto dobrovoľníctvo zaujalo, navštívte našu ponuku dobrovoľníctva v zahraničí a porozhliadnite sa aj vy po svojom vysnenom projekte.

Na dobrovoľníctvo Európskeho Zboru Solidarity môže ísť každý mladý človek od 18 do 30 rokov maximálne raz za život. Všetky náklady spojené s projektom sú preplácané EÚ.

logo esc  globers

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: