Viacerí ste si zvykli, že v KERICu pracujú ľudia z celého sveta. Týchto mladých ľudí hosťujeme v KERICu za podpory programu Mládež v akcii. Na každého jedného človeka podáme projekt a po jeho schválení do Čadce pricestuje mladý človek a pracuje s nami jeden rok.

 

Určite vás zaujíma, čo tu v Čadci, títo mladí ľudia celý rok robia, kde sa s nimi môžete stretnúť.

Skúsim vám popísať týždenný program našich dobrovoľníkov.

V pondelok máme špeciálne aktivity na školách alebo v KERICu, tento týždeň navštívili Lena z Nemecka a Valerio z Talianska študentov maturitných ročníkov na Gymnáziu J. M. Hurbana a rozprávali sa s nimi o možnosti vycestovať ako dobrovoľník kdekoľvek do sveta. V KERICu tiež doobeda Anna z Rakúska a Serena z Talianska privítali deviatakov z Oščadnice a počas troch hodín sa v angličtine snažili dozvedieť viac o  krajinách našich dobrovoľníčiek a interkultúrnych rozdieloch. Volker z Kene bol počas tohto pondelkového rána na Obchodnej akadémii, kde pravidelne spolupracuje počas hodín angličtiny a motivuje študentov na reálne používanie angličtiny v živote.

Poobede je KERIC plný ľudí, ktorí prichádzajú na konverzačné kurzy. Pondelok je hlavne nemecký, Lena a Anna majú od tretej do pol siedmej konverzácie zo študentmi, ktorí s nemčinou iba začínajú alebo sa v nej zdokonaľujú. Dalibor z Macedónska sa každý pondelok venuje našim najmladším študentom, detičkám od 5 do 7 rokov, ktoré sa s ním a jeho spolupracovníčkou Betkou zo Slovenska učia zábavnou formou základom angličtiny. Aby ste si nemysleli, že KERIC je iba učenie a žiaden relax, každé popoludnie si môžete dať čaj a zrelaxovať v novo otvorenej čajovni v Undergrounde. Je otvorená každý deň od tretej do ôsmej a okrem dobrého čaju sa tam často konajú aj rôzne aktivity. V pondelok je tam kurz hry na gitaru, ktorý vedie Valerio z Talianska. Okrem toho tento týždeň je špeciálne venovaný cestovaniu. V utorok sme si pokecali o Číne, čínskom čaji, čínskej medicíne a pozreli si fotky. Vo štvrtok čajovňu ovládli kubánske rytmy, temperament a hudba. V piatok nám prišiel porozprávať o Uruguaji a ceste okolo Južnej Ameriky počas dobrovoľníčenia cez KERIC, Dominik Špilák. Tento piatok si zase pokecáme o Mongolsku s Daliborom Špilákom (nie sú bratia J) a ako sa dá lacno (takmer zadarmo) cestovať s couchsurfingom.

Chcela som vám opísať jeden týždeň a už pri pondelku som skočila do čajovne a programu čajovne. Aspoň vidíte, že sa u nás deje veľa vecí. Ale poďme pekne poporiadku.

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: