Dobrovoľníctvo v zahraničí / lokálne

KERIC a dobrovoľníctvo sú veľmi úzko prepletené. Od začiatku našej činnosti sa venujeme najmä medzinárodnému dobrovoľníctvu, ktoré sa postupne vyvíja, podľa dostupných projektov, ktoré vedia dobrovoľnícke aktivity v zahraničí podporiť.

Je to unikátna možnosť ako zažiť odlišnú kultúru, získať pracovné skúsenosti z rôznych oblastí alebo byť súčasťou miestnej komunity. Človek sa naučí nový jazyk, získa si nových priateľov v zahraničí a spozná krajinu očami domácich. 

Obsah: 

Na medzinárodnej úrovni:

Na lokálnej úrovni:

Na medzinárodnej úrovni

Európsky Zbor Solidarity

esc logo sk

Európsky Zbor Solidarity je nová iniciatíva Európskej únie, ktorá poskytuje mladým ľuďom príležitosť vykonávať dobrovoľnícku prácu alebo pracovať vo svojej vlastnej krajine či v zahraničí na projektoch, z ktorých majú prospech komunity a ľudia v celej Európe. 

Projekty sú určené mladým ľuďom od 18 do 30 rokov a nie sú kladené nijaké vstupné nároky, ako je vzdelanie alebo skúsenosti. Hlavným cieľom projektov je sebarozvoj počas projektu, získanie nových skúseností, vedomostí, vzťahov či získanie nezávislosti.

Projekty môžu byť krátkodobé od 2 týždňov do 2 mesiacov a dlhodobé od 2 do 12 mesiacov.

search for ESC opportunities screenshotMladý človek si môže po registrácii na stránke ESC vyhľadať svoj projekt v databáze aktuálnych projektov a za podpory vysielajúcej organizácie sa o projekt uchádzať. Pri akceptovaní na projekt, mu s prípravou pomáha vysielajúca organizácia.

Po príchode na projekt má dobrovoľník svojeho mentora, učí sa s podporou hostiteľskej organizácie jazyk hostiteľskej krajiny a pomáha hostiteľskej organizácii s jej činnosťou.

Počas projektu sa na pozvanie Národnej agentúry hostiteľskej krajiny zúčastňuje on-arrival a mid-term tréningu.

Finančne je projekt podporený z grantu Európskej Únie a pokrýva náhradu cestovných nákladov, nákladov na ubytovanie, stravovanie, vreckové, kurz jazyka, vízové a všetky náklady spojené s realizáciou projektu.

Každý mladý človek môže byť dlhodobým ESC dobrovoľníkom iba raz v živote.

Pokiaľ je mladý človek s nedostatkom príležítostí a potrebuje extra podporu, aby sa mohol zúčastniť projektu, je možné žiadať o asistenta.

Dôležité je, aby sa projektu mohol zúčastniť každý, kto má záujem a motiváciu.

 

Aktuálne otvorené projekty našich partnerov

Krajina ▲▼Začiatok ▲▼Trvanie ▲▼ 

Arménsko - Jerevan

2021/04/01

Deadline: čo najskôr

Téma: Marketing / Udržateľný rozvoj

Viac info

Nemecko - Stuttgart

2021/02/01

Deadline: 31.3.2021

Téma: Práca s deťmi, sociálne výzvy, staranie sa o zvierata

Viac info

Brazília - Porto Alegre

2021/09/01

Deadline: 31.3.2021

Téma: Migrácia, Ľudské práva, Rasizmus, Sociálne výzvy

Viac info

Honduras - Tegucigalpa

2021/09/01

Deadline: 31.3.2021

Téma: Marketing, Sociálne výzvy, Ľudské práva

Viac info

Nemecko - Esslingen

2021/01/01

Deadline:čo najskôr

Téma: Bilinguálna škôlka, práca s deťmi v predškolskom veku

Viac info

Dánsko - Hertha

2021/03/01 a 2021/03/20

Deadline: čo najskôr

Téma: Práca s ľudmi s postihnutím

Viac info

Dánsko - 19 projektov

2021/08/01 a 2021/09/20

Deadline: 31.3.2021

Téma: Vzdelanie, Starostlivosť, Enviroment, Práca so staršími ľudmi...

Viac info

Taliansko - Altamura

2021/03/01

Deadline: -

Téma: Sociálne výzvy, Turistika, Topografia

Viac info

Gruzínsko - Tbilisi

2021/02/15

Deadline: čo najskôr

Téma: EU kooperácia, Neformálne vzdelávanie, Outdoorové aktivity, Ľudské práva, Udržateľný rozvoj

Viac info

Taliansko - Liceo Classico-Scientifico of Molfetta

2021/03/01

Deadline: čo najskôr, začiatok možný ihneď

Téma: Práca so žiakmi vo veku 14-19 rokov

Infopack

Taliansko - I.C. "Battisti-Pascoli" Molfetta

2021/03/01

Deadline: čo najskôr, začiatok možný ihneď

Téma: Práca so žiakmi vo veku 6 - 14 rokov

Infopack

Taliansko - Auser Molfetta ODV

2021/07/01

Deadline: máj 2021

Téma: Práca so staršími ľuďmi

Infopack

*Dátum je vo formáte ROK/MESIAC/DEŇ.
*Tabuľka sa dá zoradiť podľa krajiny, začiatku alebo dĺžky projektu.
*Kliknutím na ponuku sa zobrazí viac info

Najbližšie Infostretko o dobrovoľníctve sa bude konať 22. marca cez ZOOM. Po vytvorení eventu na Facebooku pridáme link na ZOOM. 

 

ICYE - International Cultural Youth Exchange

ICYE logoDobrovoľnícky program, ktorý nie je závislý na finančnej podpore Európskej Únie. Náklady spojené s účasťou na projekte si hradí účastník.

ICYE sieť organizácií vznikla po druhej svetovej vojne medzi Nemeckom a USA, ako prevencia voči ďalším konfliktom. Filozofia siete organizácií bola solidarita a medzinárodná spolupráca. Stratégia siete je mať v krajine jednu ICYE organizáciu, ktorá koordinuje hostiteľské projekty po celej krajine.

Projekt má silný vzdelávací rozmer, ktorý sa zabezpečuje sériou tréningov (pre-departure, on-arrival, mid-term, final, after), prepojenie s lokálnou komunitou (hostiteľská rodina, mentor, miestne hostiteľské organizácie), sociálny rozmer - väčšina projektov je v oblasti sociálnej práce, vzdelávania a ekológie.

Viac inoformácii o možných projektoch a krajinách sú na stránke https://www.icye.org/

 

EU Aid Volunteers

euaid logo long

Tento program Európskej Únie fungoval v rokoch 2014 - 2020 a do roku 2022otvorené posledné výzvy na účasť na týchto projektoch.

Ide o humanitárne projekty v krajinách mimo Európskej Únie.

Sú určené pre ľudí s profesionálnymi skúsenosťami v nejakom odbore. Cieľom je rozvoj hostiteľskej komunity.

Účastníci sa môžu zúčastniť od 2 mesiacov do 2 rokov.

Na tento typ projektu sa môžu zúčastňovať opakovane.

Hlásiť sa je možné z ktorejkoľvek krajiny v EÚ.

Teraz sa pripravuje zmena a v období 2021 - 2027 tento typ projektov sa bude realizovať pod ESC HumanAid. Účastníci budú mať vekový limit od 18 do 35 rokov. Podrobnosti ešte nie sú k dispozícii v detailoch, ale predpokladáme, že v priebehu jarných mesiacov 2021 sa tieto detaily dozvieme.

Dobrovoľníkom sú preplácané náklady na ubytovanie a cestovné, poistenie, priebežné vzdelávanie a vývoj, mesačný príspevok a príspevok na presídlenie a na pomoc s výdavkami na návrat domov.

 

Príklady predošlých projektov

ESC projekt v krajine „ohňa a ľadu“ alebo „vikingských ság“? (Blogpost z dobrovoľníctva na Islande)

blog marianka thumbnailKeď som dostala ponuku od KERIC-u napísať o mojej ESC skúsenosti na Islande, bola som vzrušená. Po zapnutí počítača som si uvedomila, že je to rozprávanie na hodiny a hodiny a vlastne ani neviem kde začať. Snáď tým ako sa to celé začalo.

 

Rozhovor o dobrovoľníctve, cestovaní a živote v Brazílii

Tento krát veľmi špeciálny diel Svetom s dobrovoľníkmi, s ešte špeciálnejšími hosťami, Vlaďou Čabanovou, Katkou Valčekovou a Zdenkom Somorovským, našimi do Brazílie vyslanými dobrovoľníkmi z rokov 2007, 2008 a 2012.

 

Dobrovoľníctvo v Kostarike 

 

Na lokálnej úrovni

Mentor medzinárodného dobrovoľníka 

Môže to byť ktokoľvek, kto si chce zlepšiť komunikačné schopnosti v cudzom jazyku, rád pomáha, rád sa spoznáva s novými ľuďmi a chce sa stať súčasťou našej medzinárodnej komunity.

Ako byť dobrým mentorom sa naučíte počas prípravných stretnutí. Mal by to byť taký, kamarát v krajine. Keď ide von, zavolá z času na čas so sebou aj dobrovoľníka. Ukáže mu mesto, okolie, zoberie ho na výlet. Poradí a pomôže keď treba.

Je super byť mentorom, človek sa naučí veľa o zvykoch a krajine dobrovoľníka, no najmä si vytvorí neskutočne silné priateľstvo, ktoré trvá.

 

Hostiteľská rodina

KERIC, ako jedna z mála organizácii, poskytuje dobrovoľníkom ku svojej dobrovoľníckej službe aj hostiteľskú rodinu. Je to veľmi jednoduché, prvé momenty pre dobrovoľníka nie sú s nami s ľudmi z KERICu, ale s hostiteľskou rodinou. Tá ho počká na stanici a ubytuje ho na týždeň u seba doma. Mala by ho prijať ako svojho vlastného a ukázať mu ako žijú Slováci. Ani nemusíte vedieť príliš dobre po anglicky. V dnešnej dobe majú všetky smartphony prekladače a tatko má prekladač teba, mladší článok rodiny.

Je to jedinečná možnosť spoznať ľudé z iných krajín, rozhovoriť sa v cudzom jazyku a v neposlednom rade zoznámiť so Slovenskom cudzincov.

 

Lokálne projekty

Vždy uvítame pomoc počas našich lokálnych projektov, či to je čistenie okolia rieky Kysuce, pomoc na workshopoch, pomoc počas letných táborov či účasť na našich podujatiach

 

arrow up