Dobrovoľnícke slovo v tvare srdca

 

Čarovné veci sa dejú mimo zóny komfortu
1. Opustiť svoju komfortnú zónu:  Stať sa dobrovoľníkom by mohlo byť úplne prvým krokom opustenia vašej komfortnej zóny. Ak sa stanete dobrovoľníkom, je veľmi pravdepodobné, že sa ocitnete v inom prostredí, ako je vaše bežné prostredie.
> Ľudia sa rozprávajú
2.  Nadobudnúť nové komunikačné zručnosti a stratégie zvládania: V súvislosti s prvým článkom, keď sa ocitnete v inom prostredí - kultúre - spoločnosti, ocitnete sa v situácii, ktorá je nevyhnutná na to, aby ste si vytvorili nové stratégie na prežitie. Čo vás bude tlačiť k tomu, aby ste sa naučili nové stratégie komunikácie s ľuďmi, aby ste sami riešili svoje problémy. Na konci sa z vás stane zrelší človek s novými schopnosťami.

Medzinárodné prostredie v tíme
3.  Byť v medzikultúrnom prostredí: Keď sa stanete dobrovoľníkom, budete mať veľa príležitostí tráviť čas s ľuďmi z cudzích krajín, z rôznych kultúr a možno aj rôznych náboženstiev. Vychutnáte si chuť sedieť za jedným stolom s ľuďmi, ktorí hovoria rôznymi jazykmi, a budete s nimi môcť komunikovať.

Anglické slovíčka napísané v knihe
4. Precvičiť si angličtinu: Každý dobrovoľník bude niekedy používať angličtinu, bez ohľadu na to, do ktorej krajiny ide. Čo znamená, že budete mať príležitosť precvičiť si angličtinu.

Na tabuli sú napísané slová v rôznych jazykoch
5. Naučiť sa nové jazyky: Väčšina dobrovoľníckych projektov vás môže podporiť v jazyku krajiny hostiteľskej organizácie. Okrem angličtiny sa teda budete môcť naučiť aj nový jazyk.

Globálne občianstvo
6. Pochopiť koncept EÚ a globálneho občianstva: Počas dobrovoľníckej činnosti vám EÚ poskytne rôzne školenia. Môžu sa týkať rôznych tém, ktoré vám pomôžu počas celého života. Na konci sa ocitnete s plnohodnotnou skúsenosťou "globálneho občana".

Cestovné predmety, mapa, okuliare, pas a telefón
7. Cestovať a zbierať spomienky: Počas dobrovoľníckej činnosti sa stretnete s ľuďmi z rôznych krajín, možno sa s nimi aj spriatelíte. Je možné nadviazať trvalé dlhoročné priateľstvá. Budete mať pekné spoločné spomienky a veľa skvelých momentov, na ktoré budete spomínať.

Priatelia si robia spoločnú selfie
8. Spoznať kultúru spoločného života: Tento článok nemusí byť nevyhnutne použiteľný. Ak však budete mať šťastie, ocitnete sa v situácii, keď budete bývať s inými ľuďmi, možno bez poriadneho osobného priestoru (ako je vlastná izba a pod.). Čo vám môže byť užitočné aj počas celého zvyšku života, pretože nikdy nemôžete vedieť, v akej situácii sa ocitnete. Takže je dobré naučiť sa, ako prežiť spoločný život v každom prípade.

Ľudia vedú dielňu
9. Prevzatie zodpovednosti za vedenie workshopu alebo školenia: Keď ste dobrovoľníkom, vaša hostiteľská organizácia vám s najväčšou pravdepodobnosťou pridelí niektoré povinnosti. V takom prípade budete mať príležitosť zlepšiť si sebavedomie pri preberaní zodpovednosti.

Muž držiaci svoj životopis
10. Zlepšiť svoj životopis: Je veľmi pravdepodobné, že budete mať veľa skúseností, ktoré môžete pridať do svojho životopisu. Dobrovoľníctvo vám pomôže v budúcej kariére vďaka bohatým skúsenostiam, ktoré ste počas tohto obdobia získali.

Napísal Enes Malik Özdemir

Preložené prekladačom Deepl Translate.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: