image0

(ja s dobrovoľníčkou Salmou)

Každý dobrovoľník začína svoj projekt s istými očakávaniami – či sú nízke alebo vysoké záleží od každého z nás. Ja som si ako miesto svojho pôsobenia vybrala Bilbao. A priznám sa, že moje očakávania ohľadom tohto desiateho najväčšieho španielskeho mesta teda vysoké neboli – súdiac na základe fotiek z internetu. V deň príchodu predstavy nahradila realita aj a som sa do tohto kúsku zeme hneď zamilovala. Baskicko je región veľmi odlišný od zvyšku Španielska, od ktorého sa chce osamostatniť. Je natoľko autentický, že sa dá pokojne nazvať exotikou a predsa je nepoznačený turizmom. Pýši sa vlastným jazykom, kultúrou, históriou a tým, že je to najbohatšia španielska oblasť. Severná časť Španielska toho ponúka mnoho - zelenú príroda, kopce, útesy, prírodné pláže, Atlantik...

(dedinka Orozco, prechádzky po útesoch v Barrike, dedinka Lekeitio, dedinka Mundaka, dedinka Bermeo)

Počas ôsmich mesiacov dobrovoľníctva som pôsobila ako vychovávateľka v troch rôznych centrách voľného času pre mladých ľudí vo veku 11-18 rokov. Večery sme trávili hraním stolných hier, biliardu, stolného futbalu či videohier. Pripravovali sme im kreatívne dielne či workshopy na rôzne aktuálne spoločenské témy. Zabávali sme sa aj mimo centra na rôznych výletoch – paddle surf, paintball, korčuľovanie, lukostreľba, bowling, kiná, múzeá... Centrá navštevovali nielen španielske deti, no i latinoamerické, ba dokonca aj pár prisťahovalcov z Afriky, ktorí sa museli kvôli školskému systému učiť nielen španielčinu, ale aj baskičtinu. Prvotným účelom nás, vychovávateliek, bolo tráviť čas s týmito mladými ľuďmi a byť tu pre nich. Vytvoriť im bezpečný priestor, útočisko, kde môžu prísť so svojimi trápeniami, ktoré s nami zdieľali medzi rečou popri hraní hier. Centrá voľného času ponúkajú mladým možnosť socializovať sa medzi sebou a zabraňujú im koncentrovať sa na uliciach, kde často berú drogy.

image8

(workshop o varení, centrum Aisibizia)

Hostiteľská organizácia mi pokrývala všetky potrebné výdavky – ubytovanie, dopravu, jazykový kurz, príspevok na jedlo, pocket money, poistenie. Zabezpečili mi moderný byt v centre mesta, ktorý som zdieľala s dvoma ďalšími úžasnými dobrovoľníčkami. Platili mi kurz v jazykovej škole počas celého pobytu. Mesačne mi taktiež nabíjali dopravnú kartičku platiacu pre metro, vlak, električku, lokálne i medzimestské autobusy. Keďže som veľa chodila pešo, ušetrený kredit na kartičke som míňala na výlety po okolí. 

image8

(vyrábanie Mandala zrkadiel s deťmi, centrum Gozaldi)

Baskicko je plné nádherných rybárskych dediniek a iných miest, ktoré sú dobre spojené autobusmi. Odporúčam navštíviť miesta ako San Sebastián, Getxo, Sopelana, Plentzia, Barrika, Bermeo, Mundaka, Urdaibai, San Juan de Gaztelugatze, Elantxobe, Ea, Lekeitio, Ondárroa, Orozko, Vitoria, Zumaia, Castillo de Butrón. Vedľa Baskicka sa nachádza provincia Cantábria, ktorá skrýva taktiež krásne poklady, napríklad Santander, Faro de Caballo alebo moje obľúbené Castro-Urdiales. Vďaka blízkosti francúzskej hranice je možné navštíviť aj mestá susedného štátu. Samotné Bilbao je taktiež magické a ponúka toho mnoho, to by však bolo už na samostatný článok...:)

image2

(západ slnka nad oceánom na pláži Sopelana)

Toto dobrovoľníctvo mi dalo veľmi veľa. Mala som možnosť žiť v netypickej a neskutočne krásnej španielskej provincii. Mám skúsenosť s fungovaním miestnych centier voľného času a profilom zahraničných mladých ľudí, ktorý sa odlišuje od toho slovenského. Spravila som si certifikáty zo španielčiny, ktorej som sa vďaka dostatku voľného času mala príležitosť viac venovať. Stretla som úžasných ľudí z celého sveta vďaka dvom miestnym erasmáckym organizáciám, ktoré vymýšľajú rôzne aktivity pre Erasmus študentov - ESN Bilbao a Happy Erasmus Bilbao.

(Guggenheimovo múzeum, symbol Bilbaa, prechádzky po útesoch v Barrike)

Bilbao a Baskicko ostanú navždy hlboko zapísané v mojom srdci a viem, že sa tam budem s láskou vracať. 

portrait foto Lucia

Lucia Gazdurová

September 2021 - Máj 2022

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

IG: @lusyndaaa

Prečítaj si aj Luckin článok zo začiatku jej dobrovoľníctva u nás na Facebooku a článok v španielčine Lucia Gazdurová y sus 8 meses de ESC en Bilbao na stránke organizácie.

Ak ťa tento projekt zaujal, práve teraz beží výberové konanie na ďalší rok. Viac o tom nájdeš v Našej ponuke / Dobrovoľníctvo v zahraničí / Pomôž deckám v Bilbau neformálnym vzdelávaním! (EZS) 

Na dobrovoľníctvo Európskeho Zboru Solidarity môže ísť každý mladý človek od 18 do 30 rokov maximálne raz za život. Všetky náklady spojené s projektom sú preplácané EÚ.

logo esc  

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: