AlzbetaCoverTak, ani neviem ako a už som sa prehupla do druhej polovice môjho EVS.

Svedčí o tom aj fakt, že som pred týždňom bola na Mid-Term tréningu. Boli to vyčerpávajúce 3 dni plné rozprávania, sťažovania, spoznávania, uvedomovania si, … Musím povedať, že som si to užila a zistila som, že hoci ani na mojom projekte nie je všetko ružové, sú aj horšie projekty, ale hlavne, že EVS je o mne a je len na mne ako si ho urobím.

Prvú polovicu EVS som strávila cestovaním po Lotyšsku, učením sa nie len azbuky, ale aj gruzínskej abecedy a samozrejme aj lotyštiny. Naučila som aj štrikovať, ponožky a čiapky, činnosť, ktorá sa veľmi hodí do studenej baltskej klímy. Tento rok k nám ale počasie mierne, no na moje pomery je -15 s vetrom stále zima.  Február už končí a tu ulice stále pokrýva jemná prikrývka snehu. a na pláži máte zväčša pocit, že vás odfúkne.

EVS, ale nie je len o učení sa jazyka, ale aj o nejakých povinnostiach. Môj projekt sa odohráva v jedinečnej škole v Jurmale. Prečo jedinečnej? Je to totiž škola s inkluzívnym typom vzdelávania.  Každý deň trávim jednu vyučovaciu hodinu na matematike, kde si opakujem štvrtácke násobenie a delenie spolu s Jánisom, ktorý má s matematikou trochu väčší problém. Na druhú stranu jeho angličtina je krásna, sem tam dokonca príliš rýchla na moje chápanie. Po angličtine trávim popoludnie v družine. Tam hráme šach, kreslíme si, robíme origami, alebo len tak pobehujeme po lese, ktorý je hneď vedľa školy.

Minulý týždeň som zažila svoju prvú dobrovoľnícku párty, na ktorej som sa naučila nové kartové hry. Prišla som tam aj na to, že Lotyšsko je naozaj jedna veľká rovná palacinka. Nad Ogre sa totižto vypína kopec a po zdolaní tejto vyčerpávajúcej túry vás čaká krásna ceduľka s oznamom, že ste práve 32 m.n.m. Na druhú stranu Lotyšsko je aj jednou z mála krajín, kde piesočná plaž priamo prechádza do lesa. A to si veľmi užívam. Jurmala, mesto, ktoré je momentálne mojim bydliskom, je najdlhšie mesto v Lotyšsku, je celé lemované plážou. A tí pláž je naozaj dlhá. Autobusom to z jednej strany na druhú trvá výše hodinu.

Na Mid-Terme nám aj povedali, že druhá polovica EVS vždy zbehne rýchlejšie ako tá prvá. Už o 2 týždne ma príde pozrieť sestra, na ktorú sa veľmi teším, tak verím, že tie 2 týždne zbehnú ako voda.  Teším sa na jar, na to ako navštívim Litvu a Estónsko a na deň, kedy slnko vyjde ráno. Ale kto má poruke zásobu vitamínu D, tak nech neváha a navštívi nie len Rigu, ale aj ostatné Lotyšské mestá a nechá sa očariť nie len Art Nouveau budovami, ale aj krásnou prírodou.

jurmala lotysskoAj keď je zväčša obloha sivá, niekedy je aj ružová, a vtedy treba rýchlo brať foťák.

Alzbeta4

S ďalšími dobrovoľníkmi na kopci v Ogre.

Alzbeta6

Škola, kde trávim väčšinu svojho času.

Napísala: Alžbeta Fekiačová

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: