klara francuzsko top

Ahojte volám sa Klára a v nasledujúcich riadkoch Vám poviem niečo viac o mojom čase strávenom vo Francúzsku ako dobrovoľníčka Európskeho zboru solidarity.

Rozhodnutie stať sa dobrovoľníčkou ESC bolo z mojej strany veľmi spontánne a hlavným dôvodom bolo, že som chcela vycestovať do zahraničia a zároveň pomáhať rozvíjať komunity, naučiť sa nové zručnosti a samozrejme jazyk. V mojom prípade bol výber krajiny veľmi jednoduchý, nakoľko som mala základy francúzštiny a chcela som si zdokonaliť svoje vedomosti a nadobudnúť sebavedomie pri používaní francúzštiny v bežnej komunikácii.

Zaregistrovala som sa cez portál ESC a následne som poslala niekoľko žiadostí na rôzne ponuky. Nakoľko som študovala politické vedy tak som sa vo svojom dobrovoľníckom roku chcela venovať témam mobility či vzdelávaniu mládeže - komunity v témach Európskej únie a jej dôležitosti pre všetkých ľudí.

Nakoniec som si našla projekt v malom meste Flers, ktoré sa náchádza v Normandii a od Paríža je vzdialené približne 2,5 hodiny vlakom. Projekt sa venoval mobilite mladých ľudí a vzdelávania mladých ľudí v súvislosti s Európskou úniou a európskym občianstvom. Po pohovore som vedela, že tento projekt pre mňa skvelý a 31.augusta už som odlietala do Francúzska :).

 

Prvé 2 mesiace som sa zoznamovala s hostiteľskou organizáciou, spolu s mojou spolubývajúcou sme boli na prvom seminári a pripravovali sme náš prvý kultúrny večer, na ktorom sme prezentovali naše krajiny. Ja som ľuďom priblížila a ukázala Slovensko a moja spolubývajúca Španielsko. Bola to celkom výzva, nakoľko to bolo prvýkrát, čo sme mali na verejnosti rozprávať vo francúzštine :). Taktiež sme mali priblížiť naše krajiny cez tradície, zvyky, národné jedlá... Ja som im ukázala korbáč, rodičia mi poslali skalický trdelník, tatranský čaj, šúpolienku, a samozrejme slivovicu :).

Screenshot 2023 06 21 at 15.22.14

Zo začiatku som rozmýšľala ako odprezentovať Slovensko. Nakoniec som sa som sa rozhodla nakresliť mapu Slovenska a zaznačiť miesta, ktoré sa oplatí navštíviť, jedlá, ktoré treba ochutnať a mnoho ďalšieho :).Pri kreslení mapy som sa aj ja veľa nového dozvedela a znova som sa pripomenula aká je Slovensko krásna krajina, hoci máme ešte veľa práce pred sebou :).

klara francuzsko top 1

4klara fr

Tak a tu sa končí mojich 10 mesiacov :). Môj dobrovoľnícky rok bol plný zážitkov, smiechu, výziev ale aj sĺz či smútku. Odísť do cudzej krajiny nie je jednoduché, obzvlášť na dlhšiu dobu ale stojí to za to, môžete mi veriť. Veľa sa o sebe naučíte, prekročíte nekonečne veľa krát svoju komfortnú zónu (napr. návšteva francúzskeho lekára bola veľmi zaujímavá :D), stretnete ľudí, ktorí sa stanú vašimi priateľmi na celý život a uvedomíte si, že svet je veľmi malý a treba ho spoznávať. Navštívite nekonečne veľa krásnych miest, zlepšíte si cudzý jazyk a naozaj sa stanete európskym občanom :). Ja som počas dobrovoľníckeho roka navštívila veľa francúzskych miest, ale aj Amsterdam či Rotterdam a pred chvíľou som sa vrátila z EYE 2023 v Štrasburgu. ESC vám otvára nekonečne veľa možností stačí sa len zaregistrovať a zažiť svoj skvelý rok plný zážitkov a spomienok. Byť európskym dobrovoľníkom je jedinečná šanca ako žiť v cudzej krajine a nadobudnúť vedomosti a zručnosti do budúcnosti.

Môj rok s ESC sa o pár dní končí a hoci sa už veľmi teším domov, Francúzsko a môj dobrovoľnícky rok, budú už navždy v mojom srdci. Ak chceme spoločne budovať lepšiu spoločnosť, treba začať od seba, pomáhať druhým a učiť sa od druhých a Európsky zbor solidarity je skvelý spôsob ako začať.
Držím Vám všetkým palce a smelo do toho :)

klara francuzsko thumb web 1

Už aj Slovensko je konečne na mape :).

Ak máš otázky kľudne píš:

gmail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. ig: @klara_kalmanova

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: