mirka foto web Aj takto môže vyzerať projekt na základnej škole Vaivaru Pamatskola v Lotyšsku. 

54008934 2244264702568043 2928879013940166656 nWhy did you decide to be a volunteer?

I decided to become a volunteer after ending my studies, I did not felt in the proper environment (I like what I was studying but not the way it was made) it was boring for me...

interview nicolo-converted-page-001 3Why Slovakia? What interested you in this country?

Honestly, I sent my first two applications to Greece and Portugal (I didn't mind the idea of being surrounded by the sea). I didn't get answers from these countries, so I decided to try in Slovakia.

AlzbetaCoverTak, ani neviem ako a už som sa prehupla do druhej polovice môjho EVS.

Svedčí o tom aj fakt, že som pred týždňom bola na Mid-Term tréningu. Boli to vyčerpávajúce 3 dni plné rozprávania, sťažovania, spoznávania, uvedomovania si, … Musím povedať, že som si to užila a zistila som, že hoci ani na mojom projekte nie je všetko ružové, sú aj horšie projekty, ale hlavne, že EVS je o mne a je len na mne ako si ho urobím.

zuzana01 V rámci môjho EVS projektu pracujem na medzinárodnom oddelení na škole spolu s tromi anglickými kolegami a dvomi ďalšími dobrovoľníkmi.

Spoločne pripravujeme rôzne školské podujatia a organizujeme zahraničné stáže pre žiakov, ale predovšetkým pracujeme Erazmus+ projektoch zameraných na neformálne vzdelávanie, pomoc a podporu mladých ľudí so zlou skúsenosťou s tradičným vzdelávaním a rozvíjanie ich zručností.

Interview-Salla 2

 

Roman filipiny01.uvodna

Projekt na Filipínach sa venuje vzdelávaniu detí o vode, hygiene, vodných zdrojoch a Roman ho už 2 mesiace realizuje.

wara quedezaAhoj, ja sa volam Wara, ja som z Bolivia a ja mam 23 rokov. My EVS project is for 8 months, i am here already 6, my time is running so fast! This time was more than amazing, I met great people with who i learned so many things.

I didn´t expect something like what i am living now, i like my activities here with kids and teenagers, is great for me know another people, culture and mentality, that makes me open my mind, explore and enjoy our differences.

1743664 752946881383687 2033342710 n

Hello, Am called Dr Ssengendo Brian Uganda. Am 27 years old, currently am volunteering with Keric in Slocakia for 10 months. To volunteer with Keric has opened my mind and our organization National Youth Empowerment Network, and our school Good Hope Nursery and primary school to the endless possibilities of the international communit. I look froward to learning new experiences and friends all over the world.

MWEBALE NNYO!!!
DAKUJEM!!!