Často sme dostávali otázku: „Nemáte niečo pre starších?“ A tak sme sa začali obzerať, ako vymyslieť a dať nové možnosti tým skoršie narodeným. Našli sme projekt GRUNDTVIG – Dobrovoľníctvo pre seniorov. Sú to dobrovoľnícke projekty pre ľudí nad 50 rokov od 3 do 8 týždňov. Okrem toho, že máme v KERICu radi výzvy, videli sme, že okolo nás je mnoho starších ľudí, ktorí by radi rozšírili svoje skúsenosti a podelili sa so svojimi doterajšími.

A tak sme sa dohodli s naším partnerom v Taliansku, v meste Trento, že si navzájom vymeníme ako dobrovoľníkov práve seniorov. V Čadci sme oslovili organizácie – Živena, Klub seniorov, Jednotu dôchodcov. Posúvali sme ďalej informáciu, že máme možnosť vyslať do Talianska v tomto roku 3 seniorov, v budúcom ďalších 3 seniorov a pokiaľ nám bude schválený projekt, tak budeme vysielať ľudí aj do Nemecka.

Po informačnej kampani sme nakoniec našli troch odvážnych seniorov - pani Žofiu, pani Idu a pána Martina. Začala sa intenzívna príprava. Samozrejme jazyková. Dvakrát týždenne sa skupinka stretávala v KERICu s Valentínkou- dobrovoľníčkou z Talianska, ktorá ich intenzívne vťahovala do tajov taliančiny. Okrem toho sa naša skupinka venovala príprave prezentácie o Slovensku a taktiež príprave na svoju dobrovoľnícku činnosť. V Taliansku budú pracovať v Dome seniorov, v Charite a Krízovom centre pre ženy. V severotalianskom Trente naša „delegácia“ strávi 4 týždne. Práve v tejto chvíli, sú na ceste a všetci im držíme palce, aby táto skúsenosť bola neopakovateľná pre nich, pre našich talianskych partnerov a otvorila dvere ďalším seniorským dobrovoľníkom.