V prvom rade musia o týchto možnostiach vedieť. Mali by vedieť, že keď chcú vycestovať a spoznávať svet inak, ako s turistickými zájazdmi, treba prísť do KERICu a začať s nami spolupracovať, vysvetliť nám svoje predstavy a my sa budeme snažiť pomôcť. Práve to bolo cieľom aj týždňového stretnutia skupiny poľských a slovenských študentov. Počas týždňa sme sa snažili nájsť spôsob, ako povedať študentom na našich školách o možnostiach, ktoré program Mládež v akcii pre nich ponúka. Cieľom bolo nájsť vlastný spôsob, ako informovať mladých ľudí o možnostiach mládežníckych výmen, Európskej dobrovoľníckej službe.

Stretnutie začalo v nedeľu. Slováci pozvali svojich nových priateľov k sebe domov, a tak strávili poľskí hostia prvú noc v slovenských rodinách. Potom sme sa išli pozrieť do škôl, z ktorých boli slovenskí účastníci – na Základnú školu Rázusova, na Gymnázium v Čadci a Gymnázium v Turzovke. Ďalej sme ako tím spolu pripravili divadelné predstavenie, pomocou ktorého sme chceli informovať svojich spolužiakov a kamarátov o medzinárodnej mobilite. Postupne sme navštívili spomínané školy a divadelný súbor EVA a naše divadlo im predviedli. Najsilnejší zážitky sme mali vo štvrtok, keď sme boli na Gymnáziu v Turzovke, kde študenti boli naozaj nadšení návštevou a spojili sa s nami do jednej veľkej skupiny a aj Andrésova gitara neostala iba v jeho rukách a poobede v divadelnom súbore EVA, s ktorým Andrés počas svojho pobytu spolupracoval. Po večeroch sme sa stretávali aj s ďalšími mladými ľuďmi v čajovni Svet v šálke a pripravili tu aj slovenský a poľský večer s ochutnávkou typických jedál. Poliaci doniesli už z domu pripravený bigos, na ktorom sme si naozaj pochutili. Po hektickom týždni sme sa v sobotu zrelaxovali na Klokočove v Sudopraku a poslednú noc sme všetci spoločne strávili prespatím v KERICu. Naši poľskí hostia sa domov vracali unavení, ale plní nových zážitkov a nových priateľstiev a s energiou, ktorú chcú využiť na prípravu podobného stretnutia v Poľsku, v Toruni v júni. Už sa nevieme dočkať.

Všetky spomínané aktivity sa uskutočnili s finančnou podporou Programu Mládež v akcii, ktorého hlavným cieľom je podporovať mladých ľudí v získavaní praktických skúseností a vedomostí a umožniť im nájsť tieto skúsenosti nielen doma, ale aj v iných krajinách.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: