Veľa ľudí bolo v lete na dovolenke a po návrate si povedali, že na tej ďalšej, sa chcete porozprávať s domácimi, chcete vedieť viac o ich živote, kultúre. Alebo si len chcete pokecať na trhu a dohodnúť lepšie ceny pre prázdninové suveníry. Niektorí sa možno chystáte na oveľa závažnejšie zmeny vo svojom živote, radi by ste pracovali v zahraničí. A niektorí možno chcete iba pozerať filmy v originále. Pre vás všetkých Vám vieme ponúknuť jazykové kurzy v KERICu.

Máme ich delené na kurzy pre deti od L (little) cez A až po E, podľa veku a znalostí dieťaťa. Každý kurz je vedený jedným cudzincom – dobrovoľníkom a slovenským študentom. Snažíme sa o dopĺňanie vedomostí zo školy, rozrozprávanie sa a samozrejme aby to bola aj zábava. Pre tých starších (od stredoškolákov až po koľkokoľvek) máme pripravené konverzačné kurzy angličtiny pod vedením profesionálnych angličtináriek a kurzy nemčiny, španielčiny, ruštiny, francúzštiny a taliančiny pod vedením mladých ľudí z týchto krajín.

Veľmi dôležité u nás je to, že chceme aby ste z učenia jazyka mali radosť, zábavu, našli si nových priateľov (či už zo Slovenska alebo z celého sveta) a novonadobudnuté vedomosti aby ste priamo išli vyskúšať a používať v živote.

 

V Čadci sa tancovalo pri fontáne, na nádraží, v supermarkete - slovami Betky Mrekajovej

V dňoch 24.-28.6  sa v Čadci udiala mládežnícka výmena, ktorá bola finančne podporená Višegradským fondom. Zišlo sa takmer 20 mladých ľudí z Česka, Maďarka, Poľska a samozrejme Slovenska. Tento týždeň bol rozdelený na dve časti. V prvej z nich sme boli ubytovaní v Starej Bystrici, kde sme sa naplno venovali  príprave a príchodu do Čadce. Príprava zahŕňala nacvičenie flashmobu, ktorým sme neskôr šokovali Čadcu, vytvorenie spoločných tričiek a taktiež zahŕňala aj vymyslenie spôsobu ako prezentovať a zaujať mladých ľudí na stredných školách. Cieľom tohto projektu bolo šírenie myšlienky V4 hodnôt a motivovať mládež aby boli aktívni v ich komunite.

V druhej časti sme dorazili do Čadce. Boli sme plní obáv ako nás prijme okolie , no našťastie všetko dopadlo presne tak ako malo. Prednášky na stredných školách boli zo začiatku bojazlivé, ale tie ďalšie predbehli naše očakávania. Ani sme sa nenazdali a po stredných školách prišiel čas na dlho očakávaný flashmob. Možno sa väčšina pýta čo je to flashmob? Flashmob je názov pre bleskovú  akciu, kedy sa na jednom mieste stretne viac ľudí, urobia niečo bizarné, absurdné alebo vtipné, a potom sa bez ďalších komentárov rozídu. My sme sa rozhodli šokovať tancom. Tancovali sme až na troch miestach - pri fontáne, kde to malo ten správny efekt a každý z nás si to užil, potom v supermarkete Tempo a na vlakovej stanici. Už nám zostáva len dúfať a pevne veriť, že sme náš cieľ dosiahli a zaujali mládež týmto spôsobom.

Myslím, že budem mať pravdu keď poviem za všetkých, že sme mali úžasný týždeň cez ktorý sme spoznali kopu nových ľudí a zažili plno nových zážitkov.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: