Sample Image

 

  Piatok je síce koniec týždňa, ale je ešte prudko pracovný. Na základnej škole Komenského sú už od rána Volker z Kene a Lena z Nemecka a pomáhajú na hodinách angličtiny a nemčiny, Dalibor z Macedónska chodieva na Rázusovu školu a Valerio ešte raz do Svrčinovca a Volker poslednýkrát na Rakovú. Niektoré piatky sú špeciálne v tom, že organizujeme extra akciu – Deň D. Zatiaľ sme ju robili na Základnej škole na Komenského ulici. Deň D znamená Deň s dobrovoľníkmi. V tento deň na školu prišli šiesti dobrovoľníci. Po predchádzajúcej dohode v škole, s pani riaditeľkou a učiteľmi, sme vedeli, na ktorých hodinách budú naši dobrovoľníci spolupracovať. A tak v tento deň štvrtáci mali slovenčinu s Volkrom z Kene, siedmaci náuku o spoločnosti so Solenkou z Francúzska, druháci telesnú výchovu zo Serenou, deviataci sa na fyzike učili light painting (maľovanie svetlom), šiestaci na telesnej výchove skúšali základy capoeiry s Valeriom a žongľovania so Solenkou.
 To sú len príklady, ako tento deň vyzeral počas vyučovacích hodín. Iné boli aj prestávky, na chodbách si rozložili svoje stanovištia naši dobrovoľníci a žiaci mohli prísť a hádať, s ktorej krajiny je hudba, ktorú im Solenka pustila, alebo z ktorého jazyka je slovo na Volkrovom stanovišti, pri Serene sa mohli odfotiť na pozdrav z Talianska, Lena deti učila skákať cez švihadlo na nemecký spôsob, Anna zase dávala deťom uhádnuť, z ktorej krajiny sú obrázky, ktoré si pripravila. Posledné stanovište bolo u Valéria, ktorý s najmladšími žiakmi hral taliansku variantu hry cukor, káva, čokoláda, čaj rum, bum. Žiaci získavali tombolové lístky za účasť v prestávkových aktivitách a na koniec vyučovania bolo 16 detí vylosovaných a vyhrali KERIC tričká a hlavolamy. Takýto piatok si naozaj zaslúži veľké D v názve, pretože išlo o úžasnú spoluprácu učiteľov, žiakov a dobrovoľníkov na jednom mieste – v škole. Aj J. A. Komenský by bol spokojný, že škola je hrou a ešte aj viacjazyčnou a medzinárodnou. Najbližšie bude takýto deň na základnej škole na Žarci.

 

Takýto týždeň môžete zažiť u nás iba počas školského roku. Všetko je inak počas prázdnin, kedy sa rozídeme na rôzne miesta, podľa toho, kde organizujeme naše letné tábory. Taktiež sa rozšíri náš team o študentov športovej školy z Anglicka a dvoch nových dobrovoľníkov z Kostariky a Talianska. Na táboroch budeme tento rok na Makove, na už tradičnom konskom tábore, tentokrát len budeme mať nové, krajšie ubytovanie, tiež už tradičný tábor Boj o prežitie bude v Ochodnici. Máme aj dva úplne nové tábory Cesta okolo sveta na Severke v Zákopčí a Zábavná angličtina formou denného tábora v KERICu na konci augusta.

Nielen tábormi budeme žiť v lete. Taktiež budeme meniť priestranstvo pred KERICom na veľkú šachovnicu a tiež príjemné posedenie, budú sa u nás intenzívne študovať viaceré jazyky počas letných intenzíviek a čajovňa vás bude môcť privítať nielen vo vnútri, ale aj v mini záhradke za KERICom a na novom šachovom priestore pred KERICom.

Určite je veľa, čo by sa dalo písať o živote v našej medzinárodnej komunite, ale určite si môžete viac prečítať na našich stránkach www.keric.sk alebo http://www.facebook.com/KERIC.Cadca .