Do projektu je zapojených 9 organizácií z Európy (Grécko, taliansko, Turecko, Česká republika, Poľsko, Francúzsko, Rumunsko, Bulharsko a Slovensko), 3 z Ázie (Vietnam, Čína a Bangladéž), 3 z Afriky (Ghana, Uganda a Keňa) a 3 z Latinskej Ameriky (Kostarika, Honduras a Brazília). Cieľom projektu je podporiť dobrovoľnícku prácu mladých ľudí na miestnej úrovni a následne im ponúknuť možnosť si skúsiť dobrovoľnícku prácu v cudzine, v niektorej z krajín účastníkov projektu. Preto počas projektu, ktorý bude trvať jeden rok od septembra 2011 do konca augusta 2012, je cieľom vytvoriť silné partnerstvo, spoznať sa navzájom, dozvedieť sa čo najviac o svojich krajinách, kultúrach a činnosti svojich organizácií.

V rámci projektu najskôr organizácie vyplnili dotazník, v ktorom podrobne popísali činnosť svojich organizácii a popísali svoju lokalitu a akým spôsobom žijú mladí ľudia v ich meste a krajine, s akými problémami sa stretávajú. Potom 2. decembra sa partneri stretli na videokonferencii. Bolo to po prvýkrát, keď sme všetci skúsili tento spôsob komunikácie. Postupne sme san a obrazovke počítača stretli deviate, zo 4 kontinentov sveta. Trochu bol problem dohodnúť spoločný čas, pretože časový rozptyl edzi partnermi z Ázie a kostariky bol spolu 11 hodín, ale podarilo sa nám stretnutie a aspoń cez videokameru sme sa zoznámili, spoznali a prerokovali ďalšie pokračovanie projektu.

Vo februári partneri navštívia Čadcu a jeden týždeň budeme spoločne pracovať a vytvárať nové plánované partnerstvo. Čadca sa od 26. februára stane miestom, kde sa stretnú ľudia zo 4 kontinentov, 18 krajín a 18 rôznych neziskových organizácií. Určite okrem pracovného programu, budú mať aj program kultúrny a zameraný na spoznanie krás našeho regiónu, kde opäť plánujeme spolupracovať s ďalšími inštitúciami mesta – Mestom Čadca, KIC Čadca a

ďalšími. Po spoločnom stretnutí na Slovensku, budú organizácie ďalej pokračovať v práci na lokálnej úrovni, a potom sa stretneme na druhej videokonferencii v apríli, kde skompletizujeme výsledky našej spoločnej práce  a vznikne manual, ako vysielať dobrovoľníkov do ktorejkoľvek z týchto 18 krajín. Mladí ľudia z regiónu získajú možnosť vycestovať do ďalších krajín sveta, yískať nové osobné aj pracovné skúsenosti a tým mať inú štartvociu poyíciu do života, sko by mali bez medzinárosnej skúsenosti.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: