Sample Image

Rakúsky príbeh

V roku 2007 KERIC (hostiteľská organizácia programu EDS) začal spoluprácu s rakúskou organizáciou AHA z Dornbirnu. Na začiatku spolupráce bolo hosťovanie dobrovoľníčky Sandry v KERICu a CVČ Stará Bystrica. Sandra prišla z neďalekého Rakúska na Slovensko s predstavami, že ide do krajiny, ktorá je ekonomicky zaostalá  a šedá. Na svoje veľké prekvapenie zistila, že to vôbec nie je pravda. Do Slovenska sa na prvý pohľad zaľúbila a musím povedať, že aj KERIC team sa zaľúbil do nej. Spolupráca bola počas jej roka výborná a prerástla do osobného priateľstva nielen s kericovým teamom, ale aj s teamom v CVČ Stará Bystrica. Keď sme rozmýšľali koho hosťovať v ďalšom roku, ani chvíľu sme nezapochybovali, že radi budeme pokračovať v spolupráci s organizáciou AHA a dúfať, že nám pošlú opäť sympaťáčku ako Sandra. V roku 2008 prišla do KERICu Ulli, ktorá okrem iných aktivít intenzívne spolupracovala so všetkými základnými školami v Čadci a snažila sa motivovať a pomôcť na hodinách nemčiny. Naše očakávania boli naplnené a opäť sme v KERICu hosťovali rakúsku sympaťáčku. Na Základnej škole na Žarci sa veľmi skamarátila najmä s troma deviatakmi Jakubom, Palom a Frederikou. Spolupráca v rámci nemčiny sa rozvinula do osobného priateľstva. Jakub sa rozhodol pokračovať v štúdiu v zameraní na nemčinu, čo nemálo ovplyvnilo aj jeho priateľstvo s Ulli. Frederika, ktorá tancuje v Hip-hop skupine pomáhala zorganizovať ich tanečné vystúpenie počas KERIC Activity v Čadci. 

 

 

 Nevýhodou dobrovoľníctva je, že trvá iba rok a aj keď vzniknú počas tohto roku krásne priateľstvá a vzťahy, ďalej musia pokračovať na diaľku. O to hodnotnejšie je keď pokračujú. V tomto prípade pokračoval tento vzťah veľmi zaujímavo. Keďže spolupráca s organizáciou AHA a jej dobrovoľníčkami bola výborná, skúsili sme ju aj do tretice. A úplne po osobnej linke. Ulli odporučila spolupracovať v ďalšom roku ako s dobrovoľníčkou so svojou susedkou Tanjou. A tak v septembri 2009 do KERICu prišla tretia Rakúšanka Tanja. Ihneď po jej príchode prišli do KERICu Jakub, Paľo a Frederika a kamarátstvo sa rozšírilo o Tanju a v podstate pokračovalo aj s Ulli. A tak v tomto roku trojica bývalých deviatakov sa stala časťou nášho malého kericového spoločenstva, pravidelne prichádzajú do KERICu na medzinárodné večery, strávili tu s nami Andersenovú noc, prišli na medzinárodné Vianoce a taktiež sa chystajú s nami spolupracovať počas KERICovaní pri fontáne inak 1. júna.
Európska dobrovoľnícka služba bola v tomto príbehu pri vzniku zaujímavého priateľstva medzi dievčatami z dedinky Moeggers v Rakúsku a troma bývalými deviatakmi zo Základnej školy Žarec v Čadci.