Sample Image

Lenka „ze“ Skalice a Vlaďa z Detvy

Čo majú tieto dievčatá spoločné a ako sa ich osudy stretli je pointou ďalšieho príbehu. Vlaďa po skončení Filozofickej fakulty v Prešove chcela ešte zažiť trochu dobrodružstva a spoznať nové krajiny. Najskôr si skúšala svoj sen splniť ako au-pairka v Anglicku. Výborne sa zdokonalila v angličtine, ale jej nepokojná a dobrodružná povahu ju ťahala ďalej. Od priateľky zo svojho mesta Detva sa dozvedela o možnosti cestovať ako dobrovoľníčka do vzdialenej Brazílie. Keďže okrem dobrodružnosti má v povahe aj rozhodnosť, neváhala a skontaktovala sa s KERICom aby zistila všetky možnosti. Keď zistila o čom je európska dobrovoľnícka služba a keďže chcela pomáhať a svoje vedomosti rozširovať, projekt sa jej zdal ideálny pre jej ďalší rozvoj. KERIC požiadal o projekt, ktorý bol schválený a jej dobrovoľnícky rok sa začal 10. marca 2008 v lietadle do Brazílie.

 

 

Paralelne s príbehom Vladi sa vyvíjal aj príbeh Lenky „ze“ Skalice. Po absolvovaní vysokej školy v Nitre v odbore ekológia sa rozhodla si rozširovať vedomosti v práci v neziskovom sektore. Práve pre tento záujem pricestovala do Čadce na školenie „Mládež v akcii profesionálne“, ktorého hlavným cieľom bolo zlepšiť si angličtinu a prácu s počítačom ako efektívnu podporu práce s mládežou. Taktiež sa viac dozvedieť o možnostiach programu Mládež v akcii. Pre Lenku boli tieto informácie veľmi motivujúce a už počas školenia v KERICu začala intenzívne uvažovať nad možnosťou stať sa dobrovoľníčkou v Brazílii. Od myšlienky nebolo ďaleko k činu a veľmi rýchlo KERIC požiadal o podporu Európsku úniu pre je projekt Európskej dobrovoľníckej služby v Brazílii a projekt bol úspešný. A tak bola tiež 10. marca 2008 v lietadle do Brazílie, na ceste na rovnaký projekt ako Vlaďa a vzniklo priateľstvo, akých za život človek veľa nemá.
Lenka a Vlaďa pricestovali už spoločne do mesta Lavras 5 hodín cesty autom od Sao Paolo. Náplňou ich projektu bolo pomáhať so vzdelávacími aktivitami deťom z verejných škôl v mestečku Lavras v organizácii ASPAT. Pomáhali im učiť sa anglicky, nemecky, s výtvarnými aktivitami. Aj keď každá z priateliek má iné záujmy, v Brazílii si boli oporou a navzájom sa podporovali vo vymýšľaní a realizovaní projektov. Jeden z veľmi úspešných projektov bolo tanečné predstavenie v meste Lavras. Hlavnou ideou bolo spojiť deti z rôznych tanečných skupín – deti z ulice, ktoré tancujú bez nejakého špeciálneho tréningu, ale s radosťou, s deťmi z baletnej školy, ktorých rodičia majú dostatok financií svoje deti podporovať. A tak sa rozbehol projekt, ktorého cieľom bolo využiť tanečný talent Brazílčanov, spojiť rôzne komunity, podporiť charitatívny rozmer projektu netypickým vstupným – jeden kg akejkoľvek potraviny, ktoré potom boli darované domovu pre sociálne slabších.
Lenka je dušou športovec a tanečník, a tak bola zodpovedná za túto stránku projektu. Vlaďa je umelec, a preto sa vrhla na výrobu kostýmov a scény. A takto skĺbený team nemal inú šancu ako zvíťaziť a úspešne projekt zrealizovať.
Počas pobytu v Brazílii Lenka a Vlaďa spoznali túto krajinu a najmä ľudí, ktorí sú veľmi srdeční, žijú oveľa viac prítomnosťou a radosťou. Lenka pokračovala v svojej celoživotnej láske – behu. Zúčastňovala sa miestnych bežeckých súťaží, na ktorých vbiehala do cieľa so slovenskou vlajkou. Jedným z najväčších dobrodružstiev bolo bežať pol-maratón v brazílskom Rio de Janeiro, na ktorom skončila na poprednom  149 mieste zo 2568 žien. Celkovo sa zúčastnilo 12000 bežcov z celého sveta. Na každej bežeckej súťaži bola Vlaďa medzi divákmi ako fanynka.
Vlaďa mala zážitok zo svojho pobytu v novej organizácii v Sao José, kde objavila potenciál na hosťovanie ďalších európskych dobrovoľníkov, ktorí môžu pomáhať v miestnej komunite.
Ak máte pocit, že príbeh ročným pobytom skončil, tak ste predpokladali nesprávne. Po roku 10. marca 2009 prileteli na Slovensko a ani nie o týždeň pricestovali do Čadce, ukončiť svoj projekt a taktiež porozprávať svoje zážitky. Šťastné náhody stretávajú šťastných ľudí a ľudí, ktorí sú pripravení šance využívať. Jedna takáto šanca sa vytvorila práve 15. marca na stretnutí Národnej agentúry programu Mládež v akcii. Národná agentúra poverila KERIC koordinovaním projektu Európska dobrovoľnícka služba na Slovensku. Cieľom malo byť zlepšiť informovanosťť o projekte na Slovensku, vyhľadávať nové potenciálne hostiteľské a vysielajúce organizácie. Pre KERIC to bola veľká výzva, ale aj trochu problém ako vyriešiť túto novú prácu iba s troma zamestnancami KERICu. Preto sme potrebovali rýchlo zamestnať nových ľudí, ktorí vedia o dobrovoľníctve veľa a  sú zapálení pre túto prácu. A tak sa KERICu nemohlo nič lepšie stať, ako že sa nám vrátili Lenka a Vlaďa z Brazílie a túto ponuku sme dali priamo im. Našťastie ponuku prijali a ich príbeh pokračuje ďalej. Najskôr pracovali v KERICu do konca roka 2009 ako externé spolupracovníčky, ktoré najmä cestovali po Slovensku a propagovali EDS medzi mladými ľuďmi a pomáhali neziskovým organizáciám EDS v ich meste alebo dedine rozbehnúť. Na konci roku sme zistili, že spolupráca je výborná a radi by sme ju premenili na trvalú. A tak sa do Čadce prisťahovali dve nové obyvateľky, ktoré začali hýbať už zabehanými vodami KERICu a aj Čadce. Určite ste postrehli nové akcie, ktoré KERIC začal vďaka nim organizovať. V spolupráci s Domom kultúry v Čadci Lenka spolu s Danielom – brazílskym dobrovoľníkom viedla dvojmesačný kurz brazílskych tancov, taktiež pomáhali pri zorganizovaní Brazílskeho večera. Lenka pokladá základný kameň čadčianskeho klubu capoeiry – brazílskeho bojového umenia.
Vlaďa svoje umelecké sklony uplatnila počas workshopov „Školské družiny recyklujú planétu“ v KERIC Undergrounde, kde sa deti zo školských klubov učili recyklovať papier, vyrábať šperky z plastových fliaš, peňaženky z tetrapakových krabíc alebo poháre na ceruzky z plechoviek. Ďalším viditeľným znakom nového ducha v KERICu bude vytvorenie detskej zóny za KERICom netradičnými technológiami – stavby z PET fliaš – opäť vplyv z Brazílie.
Takže takto pokračuje ďalší dobrovoľnícky príbeh, ktorý začal v lietadle do Brazílie, pokračoval v Brazílii, teraz sa odohráva v Čadci a uvidíme, kde bude pokračovať.