V každom bol hlavný program spojený s koníkmi, jazdením na nich a staraním sa o ne. Polovicu dňa deti strávili v jazdeckom klube, kde zvládli základné prvky jazdy na koni – krok, klus, dámsky sed, otočenie sa na koni, zmenu smeru, prechádzku v prírode, akrobatické prvky a samozrejme založenie uzdy, vyčistenie koníka a stajne. Aby sa deti ku koníkom mohli dostať každý deň prešli na bicykli 5 km do klubu a späť. V strede tábora si deti urobili oddych od jazdenia na bicykli a koníku a urobili sme si výlet.

Okrem tohto spoločného základu mal každý svoju vlastnú hlavnú myšlienku. Na prvom sa deti vrátili na počiatok vzniku života na našej planéte Zem. Úlohou každého dieťaťa bolo získavať milióny rokov za splnené aktivity a počas tábora prejsť všetky obdobia vývoja Zeme a stať sa človekom. Určite to znie komplikovane, ale deti tomu rozumeli perfektne a všetky sa dostali do obdobia štvrtohôr, kedy sa na Zemi objavil človek. Milióny rokov získali za vytvorenie dinosaurieho vajca, v ktorom bol z moduritu vytvorený malý dinosaurík, ktorý čakal na svoje narodenie. Ďalšou úlohou bolo vytvoriť si tričko s dinosaurom, mamutom alebo iným pravekým tvorom. Veľmi obľúbenou aktivitou bolo vytvorenie animovaného filmu, v ktorom hlavnou postavou bol opäť niektorí z pravekých tvorov – najčastejšie mamut alebo dinosaurus a všetci vedúci sme boli príjemne prekvapení, aké sú deti šikovné a ako rýchlo sa zoznámili s novým počítačovým programom a boli schopné v ňom vytvoriť krátky animovaný film. V tomto tábore sme sa na výlet vybrali do Rožnova pod Radhoštem, kde sme navštívili plaváreň s tobogánom, drevené mestečko a detský park. Užili sme si veľa zábavy, ale sme sa aj dozvedeli niečo z histórie a najmä sme si trochu oddýchli a opäť sme sa tešili späť na koníky.

Hlavnou témou druhého a tretieho tábora bolo country a aj preto sa tábory volali Country kemp. Každý deň sme začínali s tancom nazvaným tuňák, okrem toho sme sa učili tancovať aj country tanec Americana, vyrábali sme sviečky zo včelieho vosku, popustili sme uzdu pri tvorbe nášho country trička, plietli sme náramky priateľstva, súťažili v country olympiáde, posielali si tajné správy, hľadali sme tajného priateľa, ktorý nám posielal darčeky počas celého tábora. Na výlet sme sa vybrali na chatu Kmínek, kde sme sa vybláznili na kúpalisku a počas cesty sme plnili rôzne úlohy, ktoré nám pomohli lepšie spoznať prírodu Kysúc....
Vo všetkých táboroch boli naši vedúci s rôznych krajín: Gerard zo Španielska, Sandra z Rakúska, Daniel z Brazílie, Eva z Rakúska, Mustafa z Egypta, Georgia z Grécka a Romuald z Francúzska. Deti sa od svojich zahraničných vedúcich dozvedeli veľa zaujímavostí o ich krajinách, zopár slovíčok z ich jazyka, ale hlavne získali nových kamarátov z iných krajín, čo ich v budúcnosti určite bude motivovať, aby sa učili cudzí jazyk a a boli priateľskí aj k ďalším cudzincom.

Prázdniny sme ukončili  denným táborom pre deti „Z každého rožku trošku“ na konci augusta, v ktorom bol opäť medzinárodný team vedúcich a trošku sa venovali výletom, plávanie, tvoreniu, hraniu a kamaráteniu 
Pre staršie deti alebo aj skoro dospelých sme tento rok pripravili dva tábory. Jeden bol Konský tábor pre pokročilých na farme v Prenčove pri Banskej Štiavnici, kde účastníci bývali v stanoch, každý deň jazdili minimálne dve hodiny po okolitých horách, ochutnali kozí syr od kozičiek z farmy. Jeden deň si urobili výlet do Banskej Štiavnice, do jedného s najzaujímavejších slovenských miest, kde okrem obdivovania architektúry, si zaplávali v smaragdovom tajchu a vypili čaj v povestnej čajovni v Klopačke.

Druhý tábor bol Splav Hrona, ktorý sme už pripravili po štvrtýkrát. Výnimočný bol tým, že sme stihli navštíviť počas splavu tri zrúcaniny hradov – Pustý hrad nad Zvolenom, Šášov a Revište. Spolu sme splavili 90 km z Nemeckej do Revištského Podzámčia, v jeden deň sme urobili rekord tohto tábora, splavili sme 37 km, čo je výkon naozaj hodný obdivu. Tí, ktorí sa zúčastnili, posilnili svoju fyzickú zdatnosť, ale vylepšili si aj svoje kuchárske umenie, keď si varili v kempoch svoje jedlo, dokázali, že sú schopní zvládnuť aj nepriazeň počasia a nič im neuberie na dobrej nálade. Už teraz sa tešíme na budúci ročník ktorého sa zúčastní aj 10 mladých ľudí z Dánska, tak isto ako aj Konského tábora v Prenčove.

Kysucké noviny, 16.9.2009