logo

STAR E je projekt európskeho partnerstva pre rozvoj inovácií financovaný z kľúčovej akcie 2 programu Európskej únie Erasmus +. Uskutočňuje ju od augusta 2017 do júla 2020 konzorcium 8 partnerských organizácií z 8 krajín EÚ a koordinuje ju ICJA Freiwilligenaustausch weltweit v Berlíne v Nemecku (www.icja.de).

Predtým, ako ma obviníš ... pozri sa na seba!
Odkiaľ začína rasizmus a ako ho môžeme ako mládežnícke a dobrovoľnícke organizácie riešiť? Je to jav, ktorý môžeme študovať a odsúdiť v správaní a postoji ostatných bez toho, aby sme spochybňovali naše vlastné správanie a postoje? Sú naše organizácie „bezpečnou zónou“ bez rasizmu alebo sa nás to tiež týka - možno bez toho, aby sme o tom vedeli? Aké vzdelávacie programy, nástroje a procesy zmien potrebujeme, aby sme boli autentickejší a aktívnejší v boji proti rasizmu? Tieto a ďalšie otázky znamenajú začiatok projektu STAR E v lete 2017 a sú dôvodmi, vďaka ktorým je tento projekt jedinečný v porovnaní s ostatnými. Hlavným cieľom je čeliť rasizmu na všetkých úrovniach aktivít a štruktúr zúčastnených a iných mládežníckych a dobrovoľníckych organizácií v Európe. Hlavným inovatívnym prvkom je, že činnosti projektu vzájomne súvisia s oblasťou boja proti rasizmu a koncepciou riadenia zmien zameraných na boj proti rasizmu u mládežníckych MVO. Počas nasledujúcich troch rokov budú zúčastnené organizácie spolupracovať proti rasizmu a prejdú sebakritickou reflexiou a procesom zmien.

Stretnutie partnerstiev Star E na ISLANDE
Projekt STAR E predpokladá 6 partnerských stretnutí, dve za rok, aby sa podelili o skúsenosti a ďalej rozvíjali metódy a nástroje, ktoré sa majú aplikovať a testovať v kontextoch a činnostiach príslušných organizácií. Druhé partnerské stretnutie bude hostiť AUS - ICYE Island a uskutoční sa v Reykjavíku od 11. do 13. apríla 2018. Sedemnásť účastníkov a expertov je z Dánska, Fínska, Francúzska, Nemecka, Islandu, Slovenska a Spojeného kráľovstva. Očakávajú sa hostia z národných výborov ICYE z Rakúska, Talianska, Ruska a Švajčiarska. Počas stretnutia bude jednodňový workshop zameraný na riadenie zmien na podporu rasovo kritického organizačného rozvoja zúčastnených organizácií. Podstatnú diskusiu a vývoj inovatívnych nástrojov a metód podporuje expertná organizácia SOCIUS so sídlom v Berlíne, ktorá má okrem odborných znalostí aj skúsenosti so sieťovaním a vykonávaním aktivít na európskej úrovni. https://socius.de/

Očakávané výsledky

Ako hmatateľný výsledok budú v priebehu troch rokov vyvinuté dve publikácie s metódami, nástrojmi a materiálmi, ktoré budú predstavené multiplikátorom v každej z krajín. Jeden sa zameriava na metódy na zvyšovanie povedomia o rasizme v medzinárodných pracovných činnostiach s mládežou a druhý sa zameriava na nástroje riadenia zmien na riešenie rasizmu v štruktúrach mládežníckych organizácií. Očakáva sa, že publikácie budú použité organizáciami pre mládež a dobrovoľníckymi službami z celej Európy na zvýšenie ich protirasistického profilu a koherencie aktivít.

Čo sa ešte plánuje?
Po stretnutí na Islande sa uskutočnia ďalšie stretnutia partnerov: v októbri 2018 vo Veľkej Británii, v marci 2019 vo Fínsku, v októbri 2019 na Slovensku. Na jar 2020 sa v Dánsku uskutoční spoločné záverečné podujatie.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: