agorateca top web

Dobrovoľnícky projekt ESC (Európska dobrovoľnícka služba) organizovaný v rámci Asociácie Link bude trvať 6 mesiacov a začne v júni/júli 2023.
Miesto: Altamura, Taliansko

Opis projektu: Solidarita v oblasti mládeže a kultúry

Projekt sa bude odohrávať v komunitnej knižnici AGORATECA, ktorá sa nachádza vedľa strednej školy "Tommaso Fiore" v Altamure. AGORATECA je verejný priestor spojený so školou, ktorý umožňuje žiakom a učiteľom využívať viacúčelový priestor, ale je tiež otvorený pre verejnosť. AGORATECA má nielen základné funkcie knižnice, ale snaží sa byť aj miestom, ktoré podporuje zapojenie obyvateľstva do sociálneho života a aktívneho občianstva.

AGORATECA sa nachádza v štvrti Carpentino, ktorá je oblasťou podliehajúcou mestskému rozvoju. Ponúka množstvo dodatočných služieb okrem bežných knižničných aktivít, ako sú organizovanie kultúrnych podujatí, prezentácie kníh, hudobné koncerty, divadelné predstavenia a umelecké dielne. V exteriéri budovy sa nachádza mestská záhrada, v ktorej je možné realizovať projekty sociálneho poľnohospodárstva, environmentálnej edukácie a aktívneho zapojenia do obnovy mestských priestorov.

Cieľmi AGORATECA sú:
• podporovať čítanie a vzťah k knihe pomocou alternatívnych stratégií, ako sú dielne, animované čítanie, stretnutia s autorom a vydavateľom, podujatia atď., aby sa podporila účasť v knižnici a využívanie materiálov v katalógu,
• venovať čas a priestor deťom prostredníctvom zábavných a laboratórnych aktivít s cieľom podporiť skúsenostný rast a zároveň poskytnúť služby rodinám,
• organizovať kurzy digitálnej gramotnosti a oboznámiť mladých s vedomým používaním nových technológií,
• podporovať environmentálnu edukáciu, zdravú výživu a projekty zamerané na dobré zdravie,
• umožňovať prístup k informáciám a kultúrnym a vzdelávacím príležitostiam na miestnej, národnej a európskej úrovni,
• podporovať príležitosti pre zhromažďovanie a socializáciu a spúšťať procesy aktívneho občianstva,
• podporovať procesy sociálneho začleňovania a integrácie pre migrantov,
• podporovať medzikultúrne a medzigeneračné učebné postupy,
• podporovať prejav tvorivosti s osobitným dôrazom na mládež, podporovať autonómiu a schopnosť sebavyjadrenia mladých ľudí,
• stimulovať podnikateľské aktivity / zručnosti mladých ľudí,
• rozvíjať participatívne plánovacie procesy a sprevádzať kultúrne a multimediálne produkčné procesy.

Aktivity dobrovoľníkov:
Dobrovoľníci budú podporovať všetky aktivity organizované tímom s plným dodržiavaním zákonov o zdravotnej bezpečnosti týkajúcich sa ochrany pred COVID-19. Dobrovoľníci budú najprv podporovať základné aktivity knižnice, ako je správa recepcie na recepcii, katalógovanie a výpožičku kníh a organizácia prítomnosti používateľov vo študovni. Okrem toho budú dobrovoľníci vyzvaní na výučbu jazykových kurzov na diaľku, organizovanie podpory a vedenie dielní a promočných aktivít pre čítanie venované deťom a mladistvým.
Dobrovoľníci sa tiež zapoja do organizácie kultúrnych podujatí, ktoré sa budú konať v priestoroch AGORATECA, vždy samozrejme s dodržiavaním bezpečnostných predpisov. Dôležitou súčasťou aktivít bude starostlivosť o záhradu a riadenie projektov súvisiacich s mestskou obnovou, ako je výroba vonkajšieho nábytku z recyklovaného materiálu a obnova záhradných plôch na použitie ako zelené priestory pre obyvateľov štvrti a mesta.

AGORATECA tiež hostí AGORADIO, talianske webové rádio financované z Talianska, ktoré denne produkuje podcasty na propagáciu aktivít AGORATECA a podporu dobrovoľníckych aktivít. Aktivity Agoradia je možné vykonávať online bez fyzickej prítomnosti, preto úplne zodpovedajú štandardom bezpečnosti zdravia. Dobrovoľníci sa budú podieľať na produkcii podcastového obsahu pre rádio a/alebo na podpore technických operácií balenia a úpravy obsahu. V tomto kontexte budú organizované online podujatia na šírenie a propagáciu programu Erasmus+ a projektov dobrovoľníkov ESC, v ktorých budú dobrovoľníci priamymi svedkami programu so svojimi vlastnými príbehmi a skúsenosťami, ktoré môžu byť tiež prezentované prostredníctvom podcastov Agoradia.

Už niekoľko rokov AGORATECA a Link úspešne spolupracujú so školami v miestnom prostredí na všetkých úrovniach, s ktorými sa organizovali vzdelávacie projekty založené na metóde neformálneho vzdelávania. V súčasnosti nie je možné predpovedať, aké budú prístupové metódy k návratu do školy a či bude možné uskutočňovať tieto typy aktivít s fyzickou prítomnosťou žiakov a učiteľov. Avšak v niektorých školách bude možné, vždy na diaľku, aktivovať jazykové laboratóriá a tvorivé dielne, ktoré budú dodržiavať pravidlá týkajúce sa obmedzenia šírenia koronavírusu.

Požiadavky na dobrovoľníkov:
• Vek dobrovoľníka je od 18 do 30 rokov.
• Schopnosť práce s počítačom, internetom a správy sociálnych sietí je vítaná.
• Oceniť vieme aj schopnosti v oblasti fotografie a produkcie a úpravy video/audio obsahu.
• Dôležitými vlastnosťami sú flexibilita, nadšenie a túžba KONAŤ a SKÚŠAŤ nové veci v neustále meniacom sa prostredí.
• Základné znalosti anglického alebo talianskeho jazyka.

Bývanie:
• Doobedňajšie bývanie je v spoločnom byte s ďalšími dobrovoľníkmi v centre mesta Altamura (nie je možnosť jednolôžkového izby).
• Spoločný byt dobrovoľníkov v Altamure sa nachádza v centre mesta. Dobrovoľníci budú bývať v spálni s štyrmi posteľami, byt má spoločný priestor (obývačku) s krásnym výhľadom a je vybavený základným nábytkom a kuchynskými spotrebičmi.
• Vzhľadom na COVID-19 a zdravotné opatrenia byt nemá verejný prístup, ale je vhodný na súkromné a bezpečné bývanie.

Finančné podmienky:
• Dobrovoľníci dostanú mesačnú výplatu, ktorá pokryje stravovanie a drobné osobné výdavky.
• Zabezpečené budú aj cestovné náklady na miesto projektu a späť.

CV a motivačný list v angličtine, ako aj akékoľvek otázky pošli Lenke.

Aktuálne otvorené projekty našich partnerov a všetko o dobrovoľníctve v zahraničí nájdeš na našej stránke 👇

 

 

Lenka Hruškova Lenka Hrušková
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421 917 435 798
 

Preložené pomocou ChatGPT zo stránky Associazione LINK

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: