Cesta vedúca k poľnohospodárskym domom, po oboch stranách cesty pole.

TAPOLA CAMPHILL COMMUNITY je živá pobytová a pracovná komunita pre dospelých ľudí so špeciálnymi potrebami. V Tapole žije takmer 50 obyvateľov, ale spolu so spolupracovníkmi a dobrovoľníkmi nás je okolo 90. Komunitu Tapola tvorí päť domov, bio-dynamická farma, rôzne dielne a obchod, v ktorom sa predávajú tapolské remeselné výrobky, bylinné produkty a farmárske potraviny. V našej tkáčskej dielni vyrábame rôzne remeselné výrobky, napr. koberce a rôzne druhy tkaných látok. V mliekarni sa vyrábajú mliečne výrobky od syra až po zmrzlinu. Máme veľkú záhradu a bylinkovú dielňu. Farma Tapola ponúka starostlivosť o zvieratá a iné poľnohospodárske práce, zatiaľ čo skupina pre vonkajšiu údržbu udržiava okolie dedinského spoločenstva.

Máme bohatý kultúrny život s rôznymi festivalmi a aktivitami. Našimi cieľmi a hodnotami sú blaho všetkých obyvateľov, rozvíjanie vyváženého komunitného života, umožnenie individuálneho života každému a podpora sebaurčenia - každý je výnimočný a zaslúži si prijatie, rešpekt a lásku. Veľmi dbáme aj na okolité prostredie a prírodu.

esc logo skMiesto: Tapola sa nachádza vo vidieckej komunite v obci Niinikoski na juhu Fínska. Sme vzdialení 10 km od najbližšieho mesta Orimattila (približne 16 000 obyvateľov), 30 km od väčšieho mesta Lahti a 100 km od Helsínk.

Začiatok: čo najskôr

Uzávierka: Prihláste sa teraz! Dobrovoľník bude vybraný hneď, ako sa nájde vhodný kandidát.

Dĺžka projektu: 12 mesiacov

Typ projektuEurópsky Zbor Solidarity

Náklady: poistenie, cestovné, ubytovanie, strava, vreckové a kurz fínčiny počas celého projektu financované EÚ 🇪🇺

Vratná záloha: 50 euro KERIC (Boarding pass, účtenky)

Téma: Zdravotné postihnutie, blahobyt, inklúzia, poľnohospodárstvo

Ubytovanie, strave, vreckové: Dobrovoľník býva v dedinskej komunite. Každý má vlastnú izbu, ostatné zariadenia sú spoločné. Potrebné veci na život sú zabezpečené. Domy sú ako malé rodiny, denné jedlá (zmiešaná strava alebo lakto-ovo vegetariánske) sa pripravujú a vychutnávajú spoločne, alebo varenie môže byť úlohou workshopu. Všetky domy a dielne sú od seba v pešej vzdialenosti.

Verejná doprava z Tapoly do Orimattily je obmedzená, ale z Orimattily je dobré spojenie (autobus, vlak). Okrem toho majú dobrovoľníci s vodičským preukazom možnosť využívať autá spoločnosti Tapola za náklady na pohonné hmoty.

Dostupnosť:
Bohužiaľ, fyzické prostredie pracoviska nie je vhodné pre dobrovoľníkov s telesným alebo zmyslovým postihnutím a zamestnanci nemajú prostriedky na ich podporu.

Webové stránky a kanály sociálnych médií:

tapola 1536x864

Úloha a úlohy dobrovoľníka:
Mať medzinárodných dobrovoľníkov je pre členov komunity skvelou príležitosťou spoznať rôzne kultúry, prináša to svet do našej dediny. Dobrovoľníci prinášajú nové nápady a nové perspektívy, vďaka čomu je život v komunite živší. Vďaka spolupráci majú naši obyvatelia so špeciálnymi potrebami medzinárodné skúsenosti v každodennom živote a práca s ľuďmi so špeciálnymi potrebami rozširuje aj pohľad mladých dobrovoľníkov na svet postihnutia.

Práca je všestranná a pozostáva z prác v lese (najmä prerezávky), výroby palivového dreva, odpratávania snehu, kosenia trávy, prepravy tovaru atď. Dobrovoľník tiež pomáha pri opatrovateľských prácach a sprevádzaní dospelých ľudí so špeciálnymi potrebami v ich každodennom živote. Môže to byť poskytovanie pobytových služieb a napríklad organizovanie niektorých večerných aktivít a pomoc a sprevádzanie obyvateľov v rôznych dielňach. Súčasťou dobrovoľníckeho roka je aj príprava sviatkov a iných špeciálnych príležitostí, vedenie nedeľnej kaviarne alebo organizovanie voľnočasových aktivít pre obyvateľov. Úlohou dobrovoľníka je pomáhať, podporovať a usmerňovať obyvateľov a zároveň sa rôznymi spôsobmi zapájať do činnosti celej komunity. Tým, že dobrovoľník žije a pracuje spolu s obyvateľmi, spoznáva, aké je to zdieľať život s inými ľuďmi. Pravidelne sa poskytujú lekcie fínčiny, ktoré pomáhajú zapadnúť do komunity.

Profil dobrovoľníka:
Od dobrovoľníka sa očakáva, že bude mať záujem o život komunity a bude sa zapájať do spoločných stretnutí. Dôležitá je motivácia žiť vo vidieckej komunite a spoznávať každého ako jednotlivca. Užitočné je mať aj dobré sociálne zručnosti, ako aj otvorený a zvedavý postoj. Odporúčajú sa základné znalosti domácich prác, ako je upratovanie a varenie, a starostlivosť o iných ľudí. Dobrovoľník môže slobodne vytvoriť niečo nové a vniesť do projektu svoje schopnosti a zručnosti (hudba, šport, záujmové krúžky, podujatia), preto sa oceňuje jeho vlastná iniciatíva. Hľadáme človeka schopného a so záujmom o prácu v prírode.

Na toto dobrovoľníctvo sa môžeš prihlásiť zaslaním CV a motivačného listu v angličtine Lenke na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Tešíme sa na tvoju prihlášku. 

Tapola3 1536x1024

Preložené z oficiálnej výzvy na stránke Maailmanvaihto.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: