praca s detmiMiesto: Bolzano, Taliansko

Začiatok: november

Deadline:  čo najskôr

Dĺžka projektu: 12 mesiacov

Typ projektuEurópsky Zbor Solidarity 

Náklady: poistenie, cestovné, ubytovanie, strava, vreckové a kurz taliančiny počas celého projektu financované EÚ 🇪🇺

Vratná záloha: 50 euro KERIC(Boarding pass, účtenky)

Téma: Mládežnícka organizácia, práca s deťmi, propagovanie aktivít organizácie, pomoc vychovávateľom v rezidenčných zariadeniach

Strava a ubytovanie: Po celú dobu dobrovoľníckej služby získate ubytovanie zadarmo. Budete bývať v jednolôžkovej izbe alebo v dvojlôžkovej izbe v spoločnom byte. Dostanete príspevok na jedlo a podelíte sa o obed a večeru v rôznych komunitách.

Koordinátor: InCo

Organizácia: La Strada – Der Weg 

Popis projektu: 

Niekoľko slov o Bolzane

Bolzano-Bozen je autonómna provincia ležiaca v severnom Taliansku s hranicami s Rakúskom a Švajčiarskom. Spolu s Trentom tvorí región Trentino Alto Adige/Südtirol jeden z piatich autonómnych regiónov v Taliansku. Bolzano je jedinečným príkladom spolužitia s hosťovaním obyvateľov rakúsko-uhorského pôvodu, pretože väčšina jeho obyvateľov hovorí rakúsko-bavorským dialektom nemeckého jazyka, asi štvrtina provincie hovorí taliansky a malá menšina ovláda ladinský jazyk, pričom taliančina a nemčina sú úradnými jazykmi Bolzano-Bozenu. V dôsledku ukrytia viacjazyčnej a multikultúrnej populácie je Bolzano jedným z najdôležitejších príkladov „atmosféry spolužitia“ na území Talianska. Provincia má celkovo viac ako 500 000 obyvateľov a je hostiteľom Free University of Bozen, čo v porovnaní s ostatnými menšími talianskymi mestami uľahčuje hľadanie aktivít vo voľnom čase. Bolzano má tiež šťastie, že sa nachádza medzi Alpami a Dolomitmi, ktoré boli v roku 2009 vyhlásené organizáciou UNESCO za svetové dedičstvo. Mesto Bolzano sa ľahko dostanete do mesta Trento, kde sa nachádza InCo :-), asi za 40 minút vlakom a asi za 1,5 hodiny do rakúskeho Innsbrucku.

Kontext La Strada - Der Weg

Dnes La Strada - Der Weg počíta so 120 zamestnancami a približne rovnakým počtom dobrovoľníkov distribuovaných v 5 oblastiach:

Kultúra, územie a rodina: Motivačné opatrenia v oblasti kultúr mládeže, šport a vzdelávanie, projekty práce na ulici, preventívne opatrenia v školách, poradenstvo, služba rodinám. 2 centrá mládeže v Bolzane a 1 v meste Merano denne pracujú so školopovinnými deťmi, aby im poskytli útulné miesto na trávenie voľného času v bezpečnej a proaktívnej atmosfére. Veľký význam je skutočne podnecovanie a podpora osobných iniciatív navrhovaných a organizovaných samotnými deťmi.

Závislosti: Pomoc ľuďom so závislosťami a psichiatrickými chorobami súvisiacimi so závislosťami, komunitami, sociálnymi reintegračnými projektmi a skupinami vzájomnej pomoci. Tím s veľkými skúsenosťami, zložený z koordinátora, pedagógov, odborníkov na pedagogiku, psychológov, psychiatrov, lekárov a sestier, pracuje na vytvorení chráneného miesta na dosiahnutie fyzickej a duševnej stabilizácie. V komunite existujú rôzne aktivity (športové, umelecké, kultúrne ...) zamerané na rozvoj sociálnych zručností a zvládania emócií; vedú aj rehabilitačné workshopy ako hudobná a arteterapia.

Ženy a rovnaké príležitosti: Projekty pre obete obchodovania s ľuďmi a vykorisťovania, podpora mladých matiek, individuálne projekty.

Prevencia a poradenstvo: Mediátor medzi časťami zabezpečuje odborník na mediácie v oblasti problémov mládeže, vzdelávania a právnych záležitostí.

Deti a mládež: Podpora mládeže v ťažkostiach prostredníctvom obytných komunít, vzdelávacích aktivít a mediácie v trestných veciach Najmä v oblasti detí a mládeže pracujeme na podpore vzdelávacích schopností a schopností rodín, ale stále existuje veľa situácií, ktoré potrebujú intervenciu, projekty a služby, aby poskytli deťom primerané podmienky na život. V tejto súvislosti tri obytné komunity v Bolzane sledujú sociálne a vzdelávacie ciele prostredníctvom individuálnych projektov, podpory detí v oblastiach vzdelávania a odbornej prípravy, práce a hľadania autonómnych oblastí. spôsob života. Každodenný vzťah s významnými dospelými dáva hosťom komunít možnosť experimentovať, dospieť, otestovať sa, prepracovať svoju históriu a urobiť najlepšie rozhodnutia pre svoju budúcnosť. To všetko vyžaduje a ponúka dobrovoľníkom zároveň možnosť hrať ústrednú úlohu v procese rastu detí, ktoré predstavujú mladú a pozitívnu postavu dospelého.

Sancta Clara: tu sú hostené deti od 8 do 16 rokov, odoslané zo základných sociálnych služieb;
Il Focolare: pre deti od 14 do 18 rokov;
Pantarhei: pre deti od 8 do 14 rokov.

Dobrovoľníci, ktorí s nimi pracujú, nenahrádzajú operátora, ale predstavujú pridanú hodnotu, prinášajú vlastný uhol pohľadu a návrhy aktivít a stratégií. Obzvlášť mladí dobrovoľníci, ktorí predstavujú rastúcu a silnú skupinu, sa aktívne zúčastňujú na navrhovaní a vytváraní niektorých vecí alebo udalostí, ktoré mali veľký úspech, ako napríklad náš futbalový tím „Excelsior“, známy ako naj porazenejší, najspravodlivejší a naj inkluzívnejší existujúci tím a mládežnícke akcie ako ArtMaySound (neziskový festival venovaný hudbe, komiksu a umeniu).

Navrhované činnosti

Dobrovoľníci budú mať možnosť zapojiť sa do aktivít:

1.centrá mládeže v Bolzane a v Merane:

 • podporovať deti a mládež pri domácich úlohách;
 • spolupracovať s pedagógmi pri organizovaní a realizácii rekreačných aktivít;
 • podporovať pedagógov v pomoci mladým pri implementácii ich vlastných iniciatív.

2. kancelária v Bolzane:

 • podpora v komunikačných aktivitách ako napr
 • tvorba a zasielanie spravodajov,
 • aktualizácia Facebooku a webu,
 • aktualizácia databázy kurzov celoživotného vzdelávania, dobrovoľníkov a partnerov;
 • organizovanie informačnej kampane o rôznych problémoch, ako je EDS a viac o programe Erasmus +.

3. obytné stavby:

 • spolupracovať s pedagógmi pri podpore aktivít vo voľnom čase;
 • spolupracovať s pedagógmi v záležitostiach domácnosti (prestieranie, spolupráca s organizáciou domu, atď ...);
 • sprevádzať chlapcov/dievčatá na rôznych stretnutiach atď.

Prihlášku a CV zašli Lenke Hruškovej na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 Preložené z officiálnej výzvy koordinujúcej organizácie InCo.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: