Mexico Querido alebo ako ťažko sa odchádzalo z Mexika. ....... Asi len ťažko sa mi podarí zhrnúť do pár riadkov rok prežitý v tak podnetnej krajine akou je Mexiko. I keď odchod do mexických zemí bol poznačený jemnými obavami, tie zmizli skôr ako prišli.. Už po príchode na letisko, po pár minútovom rozhovore s Memom, budúcim kolegom a miestnym politickým aktivistom , som vedela že ma čaká rok, ktorý navždy poznačí môj život.

 

Výber organizácie a projektu bol rozhodne kľúčovým. Išlo o občianske združenie so sídlom v hlavnom meste štátu Veracruz, Xalapa. Ich rozhladenosť, silná sociálna zaangažovanosť a dlhoročné skúsenosti či už politické ale aj v rámci komunitného organizovania, mi umožnili dozvedieť sa za rok o mexickej kultúre, politike, ekonomike, fiestach, ľuďoch a iných každodennostiach nepredstaviteľne veľa.
Ďalším faktorom ktorý prispel k intenzite môjho pobytu, bolo rozhodne aj predvolebné obdobie ktoré Mexiko práve zažívalo, a ktoré vrcholilo v dňoch môjho odchodu. .... ČÍTAJ ĎALEJ

........ Mexiko je krajina plná farieb, vôní, chutí, spontánnosti, radosti, srdečnosti ale aj utrpenia a bolesti.. Keď človek vidí ako Mexičania, napriek všetkým neprávostiam, ktoré majú na dennom poriadku, dokážu stále žiť s obrovskou radosťou a ešte ňou aj obdarovávať iných, tak mu je trápne aké malichernosti sme schopní riešiť na európskom kontinente..

Ak hovorím o nespravodlivostiach, tak tie sa práve v tom predvolebnom kontexte ešte viac vyplavovali na povrch. Mexiko opätovne zažíva drsný kolonializmus zo strany USA a rôznych nadnárodných korporácii, ktoré ruka ruke so skorumpovanou vládou, neľudsky ničia krajinu a jej obyvateľstvo. Práve vďaka organizácii ktorá ma prijala, som sa o týchto témach mohla dozvedať ešte viac, keďže aj oni sa snažili prispievať k budovaniu odlišnej, lepšej reality.
Veľmi som ocenila slobodu a dôveru, ktorú mi moja organizácia dala, a tak som sa postupne mohla zamerať na aktivity, ktoré ma viac oslovovali, prípadne prichádzať s vlastnými iniciatívami. Mala som príležitosť participovať na aktivitách rôzneho druhu. Cez workshopy v komunitách na témy zdravia, násilia na ženách, práv pôvodného obyvateľstva voči nehumánnym projektom nadnárodných spoločností prichádzajúcich s rétorikou rozvoja, ale aj aktivity akademického charakteru, ako aj účasť v rôznych diskusných priestoroch.
Popri činnostiach spojených s mojim dobrovoľníctvom som si občas našla čas aj na cestovanie, i keď už aj moje aktivity boli spojené s častými presunmi. A to bolo úplne skvelé. Mám pocit že čas strávený v Mexiku som už viacej ani využiť nemohla. Každý deň prinášal nové neskutočné zážitky a poznania, ktoré zo mňa rozhodne spravili novú osobu.
Mexiko si zobralo rok môjho života a na oplátku mi darovalo život, mám pocit úplne nový.. s iným pohľadom na svet a spústou nových priateľov.