Dominika si vďaka dobrovoľníctvu splnila sen o Islande.
Dominika si vďaka dobrovoľníctvu splnila sen o Islande. Foto: archív Dominiky

Patríš k ľuďom, ktorí by chceli čo najviac spoznať svet, no nemôžeš si dovoliť cestovať toľko, koľko by si chcel? V dnešnej dobe už, našťastie, existuje viac možností ako vidieť svet bez toho, aby si veľa minul. Jednou z nich sú aj dobrovoľnícke programy, ktoré ponúkajú rôzne organizácie a vďaka ktorým sa môžeš dostať na vysnívané miesta. Urobila tak aj 27-ročná Dominika z Komárna, ktorá si vďaka dobrovoľníctvu splnila svoj sen o Islande.

Dominika rozhodne nie je typ človeka, ktorý by dlho obsedel na jednom mieste. Počas vysokoškolského štúdia v Bratislave absolvovala zahraničný študijný pobyt v Portugalsku, po ukončení VŠ stážovala v Barcelone, odkiaľ si to nasmerovala na dva roky do Prahy, kde pôsobila ako projektová manažérka. Popri jej študijných i pracovných povinnostiach v nej však niekoľko rokov rezonovala myšlienka dlhodobého dobrovoľníctva. Keď Dominika natrafila na program Európska dobrovoľnícka služba (EVS), ktorý sprostredkúva dobrovoľnícke projekty v zahraničí, rozhodla sa skúsiť šťastie.

Dominika na Islande.
Dominika na Islande. Fotografia: archív Dominiky

EVS zahŕňa aktivity sociálnej starostlivosti, práce s mládežou a deťmi, kultúrne aktivity alebo aktivity fyzickej práce pre ochranu životného prostredia. Vykonáva sa na plný úväzok a bez finančného odmeňovania. Hosťovská organizácia pokrýva prakticky všetky náklady dobrovoľníka, a to cestovné náklady, náklady na ubytovanie, stravovanie, poistenie aj vreckové. Dĺžka dobrovoľníckej činnosti podľa výberu prebieha v intervaloch najmenej dva týždne a najviac dvanásť mesiacov. EVS si stanovuje dve prvotné kritériá - je určená ľuďom do 30 rokov a je možné ju využiť len raz za život.

Dominika s dobrovoľníkmi.
Dominika s dobrovoľníkmi. Fotografia: archív Dominiky

Najdôležitejšia je však vôľa pomáhať bez nároku na odmenu, odhodlanie odovzdať svoje úsilie pre vblaho planéty a jazyková zdatnosť uchádzača. Výber jednotlivca závisí od pozície, ktorú požaduje vykonávať, od lokality a od času, ktorý plánuje dobrovoľníctvu venovať.

Keďže mala Dominika skúsenosti s vedením tímov, s pôsobením v medzinárodnom prostredí a aj s učením, získala pozíciu tím líderky na jej vysnívanom Islande, kam sa presťahovala na jar 2018, kedy sa zahájil jej polročný dobrovoľnícky pobyt v rámci neziskovej organizácie SEEDS Iceland. Jej poslaním je podporovať interkultúrne porozumenie, ochranu životného prostredia prostredníctvom sociálnych, kultúrnych a environmentálnych projektov v krajine.

Nádherná islandská krajina.
Nádherná islandská krajina. Fotografia: archív Dominiky

Úlohou Dominiky ako tím líderky bolo zastrešiť všetky organizačné povinnosti spojené s fungovaním skupiny krátkodobých dobrovoľníkov z celého sveta. So skupinami dobrovoľníkov cestovala po ostrove v dvojtýždňových turnusoch a realizovali projekty, či už fyzické aktivity ako sadenie stromčekov, čistenie pláží, budovanie chodníkov v horách či edukatívne činnosti ako prednášky či semináre vedené predovšetkým o životnom prostredí.

Dominika v pracovnom nasadení uprostred krásnej prírody.
Dominika v pracovnom nasadení uprostred krásnej prírody. Fotografia: archív Dominiky

"Zvyčajne sa fyzicky pracovalo päť dní v týždni v rôznych lokalitách po celom ostrove v primeranom čase a pracovnom tempe. Kolektív bol poväčšine stále spolu. Večery spočívali v spoločnom stravovaní, ktoré sme si samostatne pripravili, a v organizovaní rôznych workshopov, prezentácií a diskusií pri čaji a hudbe. Dlhodobí dobrovoľníci mali svoju 'základňu' v hlavnom meste Reykjavík. Organizácia na účely bývania poskytuje tri samostané veľké rodinné domy s plným vybavením," približuje Dominika.

Budovanie chodníkov.
Budovanie chodníkov. Fotografia: archív Dominiky

"Práca dobrovoľníka nie je len o práci samotnej, je to životný štýl, ktorý prihliada nielen na seba, ale na existenciu iných a aj celej planéty. V celej komplexnosti nových situácií a prostredia hosťovskej krajiny dodnes považujem za veľký prínos práve otvorenie dverí do sveta ľudí rovnako zmýšľajúcich, rovnako sa snažiacich o dobrú vec, rovnako sa smejúcich a starostlivých. A to i napriek krajinnej alebo svetadielovej rozmanitosti. Úžasnou devízou je dotýkanie sa miest, ktoré vo všeobecnosti robia ľudí lepšími, empatickejšími, učia ich sťahovať roztiahnuté lakte egoizmu, utlmujú hegemonistický spôsob života a matériou oklieštenú ľudskú slobodu. A hlavne inštinktívne motivujú k jednoduchosti a sebaredefinícii.” opisuje Dominika najväčšie prínosy svojej dobrovoľníckej činnosti.

Dominika so štvornohými obyvateľmi Islandu.
Dominika so štvornohými obyvateľmi Islandu. Fotografia: archív Dominiky

Z hrdosťou Dominika spomína napríklad na skúsenosť s desiatimi mladými ľudmi z USA, ktorých spájalo problematické až krízové rodinné prostredie. Na náklady príspevkov súkromných sponzorov absolvovali pobyt na Islande, ktorým organizácia SEEDS pomohla v symbióze s čistou prírodou jednoduchšie sa vyrovnať so zložitou situáciou v domácom kolobehu bežného života. "Bolo pre mňa vskutku úžasné a zmysluplné sledovať úprimnú radosť na ich tvárach, počuť ich hlasný smiech a konverzovať o témach environmentálneho povedomia, multikulturalizme, o kolorite krajiny, jej ľuďoch, faune, flóre. Denne sme spoločnými silami vysadili asi 400 stromov a vyzbierali niekoľko vriec odpadu vyplaveného morom. Pracovné aj oddychové spoločné chvíle v našej malej komunite nás všetkých naučili niečo nielen vidieť ale aj chápať. A ak ako bytosti dávame niekomu zmysel a orientáciu, ak sa prostredníctvom nás niekto iný dennodenne stáva lepším a dôležitým pre našu planétu, vtedy veci majú zmysel. Toto sú momenty, pre ktoré sa mne oplatí žiť. Každý jeden deň," približuje Dominika.

Krásy Islandu.
Krásy Islandu. Fotografia: archív Dominiky

Mnohí ľudia si predstavujú Island ako dokonalú krajinu. Opýtali sme sa preto Dominiky, či je takéto vnímanie pravdivé a či sa Island stretáva s nejakými napríklad environmentálnymi problémami. "Krajina nepozná katastrofy ľudského pôvodu a hlavným atribútom domáceho života je každodenne dosahovať vzácny súlad vzájomnej medziľudskej pomoci s vysokým nastavením environmentálnej vôle, neustále vylepšovať spôsoby využívania prírodných zdrojov, predovšetkým geotermálnej energie, a starostlivým recyklovaním odpadu. Islanďania poskytujú celému svetu dokonalý obraz, ako žiť a správať sa k prírode a zároveň poskytujú dôkaz, že každá krajina má svoju ekologickú pamäť, ktorá nezabúda. Island však trpí nedostatkom prirodzeného zalesnenia. Absenciu lesov vymodelovala predovšetkým kombinácia troch hlavných kritických faktorov: lesy pustošiaca éra slávneho národu Vikingov, v stredoveku malá doba ľadová a nehostinné podmienky počasia. Zalesňovanie trávnatých plání je na Islande minimálne tak dôležité, ako separácia odpadu. Domáci obyvatelia i dobrovoľníci z celého sveta sa preto intenzívne snažia o lesnatejšiu krajinu už vyše desaťročie," vysvetľuje Dominika.

Nádherný Island.
Nádherný Island. Fotografia: archív Dominiky

Island Dominike neučaroval len jedinečnou a dychberúcou prírodou, ale aj samotnými obyvateľmi. "Islanďania neabsolutizujú seba, nepreferujú konzumné moderné trendy, ich personálne poslanie spočíva v jednoduchej človečenskej logike šťastne žiť, tvoriť a chrániť. Optimistickí a spriaznení ľudia s obrovským srdcom. Všetci hovoria plynulou angličtinou, sú vysoko literárni, muzikálni, spoločenskí, súdržní, cítia bezpečie, vzájomnú podporu a optimizmus je ich stratégiou na prežitie," opisuje Dominika.

Dominika so štvornohým obyvateľom Islandu.
Dominika so štvornohým obyvateľom Islandu. Fotografia: archív Dominiky

V čom by sme si teda mohli vziať príklad z Islandu my? "Slovensko ako aj Island, je malou krajinou. Islanďania nás učia nielen o enviromentálnom povedomí, znovuvyužívaní materiálov, recyklácii, minimalizme a súlade s prírodou, ale aj otvárať srdcia a domovy, byť viac tolerantnými voči rôznorodosti - názorovej, rasovej, náboženskej, sexuálnej," myslí si Dominika, ktorá v malej dedinke na severe ostrova ostala žiť aj po skončení dobrovoľníckeho programu. Ako však hovorí, po tejto skúsenosti jej srdce dobrovoľníka bije ešte intenzívnejšie ako predtým a cíti silnú potrebu sa odovzdať opäť na inom mieste, tam, kde je to potrebné a kde je pomoc vítaná.

Aj takéto krásne výjavy ťa čakajú na Islande.
Aj takéto krásne výjavy ťa čakajú na Islande. Fotografia: archív Dominiky

A čo radí Dominika tým, ktorí by chceli skúsiť dobrovoľníctvo, no ešte stále váhajú? "Vzdelanie je nesmierne dôležité a my veľakrát zabúdame, že škola nie je jediné miesto, kde sa dajú vedomosti a skúsenosti nadobudnúť. Zážitkové učenie má rovnako intenzívny účinok a mnohokrát zapustí oveľa hlbšie korene ako mechanické učenie. Vzdelávať mládež aj takýmto spôsobom má signifikantný dopad na výchovu ďalších generácií, kde verím, že pobyt v medzinárodnom prostredí má pozitívny vplyv na interkultúrne porozumenie, odbúrava predsudky, bojuje proti rasizmu a xenofóbii a otvára priestor na hodnotné skúsenosti, z ktorých je následne možné čerpať aj v budúcnosti.

Najťažší krok spočíva v našom individuálnom rozhodnutí, prekonaní vlastného strachu a prekročenia hraníc pohodlného života. A po ňom je možné objaviť miesto, ktoré má svojím charakterom ambíciu vymknúť nejedného jedinca z klietky hektického materiálneho žitia, donúti ho prekalibrovať morálny kompas, usporiadať myšlienky, proste objaviť miesto, kde sa dejú vonkajšie i vnútorné zázraky. Pre mňa je týmto miestom rozprávkový Island," uzatvára Dominika.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: