Keďže tu budú žiť 12 mesiacov, radi by sme vám ich predstavili.

Isabella z Nemecka

Je mladá, 18 ročná študentka z malého mesta neďaleko Frankfurktu. Práve skončila strednú školu a na Slovensko prišla pomôcť s výukou nemčiny a nazbierať skúsenosti s prácou s deťmi do svojho budúceho profesionálneho života. Je odhodlaná po roku na Slovensku študovať učiteľstvo a práve tu si chce overiť, či sa jej táto práca bude páčiť. Isabella bude chodiť na Základnú školu Žarec, kde bude pomáhať na nemčinách a angličtinách. Jeden deň v týždni bude konverzovať po nemecky aj so študentami na Obchodnej akadémii.

V KERICu je vedúcou skupiny angličtiny pre malé detičky a nemeckých konverzačných kurzov. Doma sa venovala spevu v spevokole a rada by tento rok to skúsila aj v Čadci. Za prvé dni na Slovensku ju prekvapilo, že hranolky v rýchlom občerstvení dávame do plastových pohárov. V Nemecku ich dávajú do papierových vreciek. Aj keď je z našich dobrovoľníkov z najbližšej krajiny, určite rozdielov medzi našimi krajinami nájde viacero.

Josué z Kostariky

Aby sme ho mohli privítať na Sovensku, musel priletieť z San José (hlavné mesto Kostariky) cez Panamu, Amsterdam, Viedeň a autobusom do Bratislavy. Vlakom pokračoval do Žiliny a keďže ešte po slovensky nevie, tak omylom nastúpil do vlaku, ktorý ho do Žiliny priviezol cez Galantu, Šurany, Banskú Bystricu, Vrútky.. Jeho už i tak dlhé cestovanie sa predĺžilo o zopár hodín vo vlaku. Na Kostarike vlaky nechodia, takže to bola jeho prvá skúsenosť s týmto druhom dopravy. Čo ho prekvapilo na Slovensku je určite počasie. Kostarika leží v strednej Amerike a je to tropická krajina s príjemnými celoročnými teplotami cez deň okolo 30 a v noci okolo 24, ranné hmly a  6 stupňov je naozaj chladné počasie pre neho. Ešte nikdy nezažil zimu, sneh, mráz, a tak sa na to teší. Inak má Josué rád hudbu, hrá na gitare, na bubnoch a tieto svoje zručnosti chce využívať aj na konverzačných kurzoch angličtiny pre deti v KERICu alebo na Základnej škole v Korni, kde bude raz týždenne pomáhať na vyučovaní a motivovať deti ku komunikácií s cudzincami. Kostarika je krajina, ktorá má nádhernú a rôznorodú prírodu a veľmi si ju chránia. Preto na Kostarike v každej malej dedinke v tropických pralesoch triedia odpad, vysádzajú nové stromy na vyklčované miesta v pralese, aby sa obnovil do pôvodného stavu. Tieto ekologické skúsenosti chce Josué zužitkovať v projekte ECOnnection, kde bude pomáhať získavať skúsenosti z ekológie žiakom zo Základnej školy na Komenského a Rázusovej ulici. Projekt bude organizavaný v spolupráci s českou organizáciou EUROSCHOLA a žiaci sa v rámci neho zúčastnia exkurzií do podniku Nelson v Třinci, kde spracovávajú odpadky z domácnost. Budú sa zaujímať o to čo jeme počas vzdelávacieho víkendu na Klokočove a všetky získané nové vedomosti si utriedia na poslednom pobytovom strtnutí spolu s kamarátmi z Čiech na moravskej strane.

Oľa z Ruska

Oľa sa rozhodla využiť na cestovanie na Slovensko vlak. A tak najskôr nastúpila v Nižnom Novgorode, po šiestich hodinách si urobila prestávku v Moskve, vyzdvihla si víza na slovenskej ambasáde a nastúpila do ďalšieho vlaku smer Žilina, po 38 hodinách, vystúpila v Žiline a kúpila si lístok na poslednú časť svojej cesty do Čadce. Takže 45 hodín vo vlaku .Oľa je v Čadci a rok bude využívať svoju novo nadobudnutú kvalifikáciu učiteľky angličtiny, francúzštiny a ruštiny. Aby získala čo najviac skúseností rozhodla sa intenzívne pomáhať s výukou cudzích jazykov až na dvoch školách, na Základnej škole Komenského a na Gymnáziu. V KERICu bude viesť konverzáciu ruštiny a detskej angličtiny. Očarili ju hory okolo Čadce a dúfa, že sa jej podarí ich objavovať na bicykli a počas turistiky.

Brian z Kene

Prvé jeho kroky z afrického kontinentu viedli na Slovensko. Tiež nemal najjednoduchšie cestovanie. Priletel z Nairobi, cez Dubaj, do Viedne, a ďalej už typická cesta našich dobrovoľníkov, autobus do Bratislavy a vlak do Čadce s prestupom v Žiline. Hoci sa Brian cestovania obával, zvládol to úplne bezchybne a presne podľa plánu dorazil do Čadce. Prvý týždeň, tak ako aj ostatní dobrovoľníci , býval v hostiteľskej rodine na Rakovej. Mal šancu vyskúšať počas prvého víkendu typické kysucké športy ako je bicyklovanie a turistika. Vyšlapal si na rozhľadňu na Petránky. Hoci je Brian veľký športovec, v Keni hrá rugby, robí atletiku, pláva, hrá futbal. Povedal, že naša turistika je naozaj náročná, ale pekná. Brian chce počas svojho ročného pobytu naučiť ľudí o svojej krajine čo najviac nových vecí, chce pomáhať so vzdelávaním v angličtine. Toto svoje odhodlanie bude napĺňať na Základnej škole Rázusová a v KERICu na konverzačných kurzoch pre deti aj dospelých. Čo ho prekvapilo na Slovensku, bola srdečnosť a priateľskosť ľudí. Spolu s Oľou sa čudovali, aká je naša Kysuca čistá a koľko rýb v nej možno vidieť.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: